Пети ден са затворени възлови точки за движение в Стара Загора, блокирана е автомагистрала "Тракия" и Проходът на Републиката. Причината е протестът на миньори и енергетици.

В 11:00 часа днес премиерът акад. Николай Денков ще се срещне с част от протестиращите в сградата на Народното събрание.

Разговорът трябваше да се проведе в Раднево, но мястото на срещата беше променено, след като енергетиците и миньорите не потвърдиха присъствието си, припомня БТА.

Премиерът покани протестиращите на среща, за да представят исканията си във връзка с териториалните планове. В срещата се очаква да се включат също министрите на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството, и на икономиката и индустрията. Ще участват и лидерите и народни представители от политическите партии, които подкрепят правителството, се казва в прессъобщението.

Лидерът на Конфедерация на труда (КТ) „Подкрепа“ в "Мини Марица-изток" Бисер Бинев заяви, че ще присъства на тази среща в София, но разговори ще има ако на нея има представители на всички парламентарно представени партии.

„Евтин ток“, „Зелен диктат от Брюксел“ и още митове за въглищните централиFactcheck.bg събра някои от заблудите, разпространявани по темата

Шест са исканията на протестиращите миньори и енергетици, съобщиха вчера от КТ "Подкрепа". Първото от тях е за осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи, като критична инфраструктура на енергийната система за страната.

Друго искане е за незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31 януари 2020 и 12 януари 2023 г. Протестиращите, според КТ "Подкрепа", искат и веднага да се започне изработване на енергийна стратегия до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори. Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г. до достигане на средноевропейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност е друго искане. Настоява се още за прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в териториалните планове (ТП) на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти. Шестото искане е за "категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони".

Междувременнно синдикалните организации в ТЕЦ-Сливен съобщиха, че днес от 13:30 часа служители на дружеството ще блокират Подбалканския път в района на кръговото кръстовище край сливенското село Тополчане. В понеделник те блокираха за кратко входна артерия на града в знак на подкрепа към протеста на колегите си миньори и енергетици. Пред сградата на "Топлофикация" се събраха всички, които не са на смяна в предприятието, където работят близо 300 души. Дружеството използва като гориво въглища, основно от басейна "Марица Изток". В Сливен също има въглищна централа, която обаче не присъства в Плана за възстановяване и устойчивост, каза пред журналисти инж. Павлин Костов, изпълнителен директор на "Топлофикация" - Сливен инж. Ангел Ангелов. Смятаме, че няма да получим равен шанс за преструктуриране към друг вид гориво, за което са необходими години, допълни той. По думите му затварянето на сливенската "Топлофикация" ще остави без отопление 15 000 битови абонати, сред които всички болници, училища и детски градини.