Комитетът за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” проведе второто си официално заседание под председателството на заместник-министъра на труда и социалната политика Димитър Димитров във Велинград.

Българската стопанска камара беше представена от Галя Божанова – директор на Център за професионално обучение при БСК.

В заседанието участваха още началникът на отдел А2 „България, Хърватия, Унгария и Холандия” в Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и равни възможности” на Европейската комисия Филип Буш и неговият екип, представители на държавните институции, местната власт, синдикатите и работодателските организации, неправителствения сектор.

Комитетът одобри изпълнението на две нови операции - „Заетост чрез развитие на предприемачеството” и „Социално предприемачество – популяризиране и подкрепа на социални предприятия”, информират от БСК.

„Заетост чрез развитие на предприемачеството” е с бюджет от 70 000 000 лева и ще бъде изпълнявана от Агенция по заетостта като Междинно звено по Оперативната програма. Схемата има за цел безработни лица с ясна идея за започване на стопанска дейност да бъдат подпомогнати в развитието и чрез специализирани обучения услуги и осигуряване на средства за стартов капитал. Очакваните резултати са да бъдат създадени 10 000 нови предприятия, в които една година след приключване на финансирането да бъдат заети 30 000 души.

„Социално предприемачество – популяризиране и подкрепа на социални предприятия (Пилотна фаза)” е с бюджет от 15 680 000 лева и ще бъде изпълнявана от Агенция за социално подпомагане. Целта на схемата е да подкрепи развитието на социалното предприемачество като възможност за подобряване качеството на живот на лица от рискови групи и преодоляване на социалната им изолация. Схемата ще се реализира чрез процедура за конкурентен подбор на проекти, като допустими бенефициенти са доставчиците на социални услуги, съгласно Закона за социално подпомагане и Правилника за неговото прилагане.

Очаква се да бъдат създадени или доразвити минимум 40 модела на социални предприятия, като в тях бъдат осигурени защитени работни места за средно 5 лица от уязвимите групи, които не са в състояние да участват в реална трудова дейност. Да бъдат обучени минимум 40 доставчици на социални услуги и да бъдат проведени минимум 40 информационни кампании за привличане на гражданското общество и повишаване на обществената информираност за възможностите на социалното предприемачество.

В рамките на своето второ заседние Комитетът за наблюдение одобри Годишния доклад за напредъка по изълнението и Комуникационния план на Оперативната програма. Бяха одобрени и процедурни правила за участие на представители на неправителствения сектор като наблюдатели. Целта на правилата е да гарантират открит и прозрачен механизъм за участие на гражданското общество в процеса на управление и наблюдение на средствата от Европейския социален фонд.