Печалбата в банковата система се увеличава, концентрацията нараства, а кредитната активност все още остава далеч от предкризисните нива. Това са основните изводи за развитието на банковия сектор в Годишния доклад на Института за икономически изследвания при Българската академия на науките.

Според експертите от БАН шокът от влизането в сила на Международния стандарт за финансово отчитане 9 (от 1 януари 2018 г.) е бил по-слаб от очакваното.

Уеднаквяването на таксите при преводите в евро в Европейския съюз обаче ще доведе до намаляването на приходите от такси на банките. Трезорите вероятно ще се опитат да компенсират липсата на приходи чрез увеличение на таксите за разплащателни сметки и онлайн банкиране, смятат икономистите.

През миналата година се наблюдава увеличение на приходите от такси и комисионни. Те са сред перата, които са донесли най-много печалба на банките, а нарастването е с над 109 млн. лева, посочват от БАН.

Банките продължават да компенсират недостатъчната си активност, като увеличават финансирането на небанковите финансови институции, се посочва още в доклада на Института за икономически изследвания.

През 2018 г. портфейлът в този сегмент е нараснал с 690 млн. лв. (при 505 млн. лв. през предходната година). Влошената рентабилност на лихвоносните активи се компенсира отчасти чрез приходи от други източници, в това число и дивиденти.

Качеството на кредитите продължава да се подобрява, като делът на обслужваните достига 88.9%. Банките са притиснати за по-бърз пласмент на свободния си ресурс както от засилената активност на депозантите, така и от Българската народна банка, която след 4 октомври 2017 г. засили санкцията върху свръхрезервите (до -0.6%), припомнят от БАН.

През 2018 г. депозитите от граждани обърнаха тренда, към който се придържаха през предходната година. Докато през цялата 2017 г. те следваха тенденция на забавяне на растежа (от 6.2% на годишна база за първото тримесечие на 2017 г. до 4.8% за последното), то през 2018 г. тенденцията беше точно обратната и годишният темп на депозитите на домакинства се ускори от 5.1% през първото тримесечие на 2018 г. до 7.9% през четвъртото.

Повече за прогнозата на БАН за развитието на банковия сектор можете да прочетете в материала на Kredit.bg