Банковите регулатори в ЕС трескаво наемат хора преди брекзит
Регулаторните органи в Европа се конкурират в наемането на специалисти по управление на риска, за да се подготвят за очаквания прилив от банки, бягащи от брекзит, като вдигат заплатите и увеличават бюджетите за разходи за персонал.
Гигантите от Уолстрийт Goldman Sachs, Citigroup и Morgan Stanley, които развиват сериозна дейност в Лондон, планират да разширят дейността си в ЕС след излизането на Великобритания от съюза.
Германският финансов регулатор Bafin, както и централните банки на Франция и Ирландия, планират да наемат десетки нови служители в идната година, информира Reuters.
Европейската централна банка (ЕЦБ), която има цялостната отговорност да надзирава банките, също търси нови служители.
Запълването на тези позиции обаче е трудно, отчасти защото специалистите по управление на риска са много търсени, а бюджетите на обществените институции са ограничени.
“Наблюдаваме много по-голяма конкуренция за наемането на специалисти по управление на риска - както в публичния, така и в частния сектор,” казва Найджъл Дейвид, хедхънтър в Charles Levick в Лондон. “Заплатите по позицията скачат.”
В края на миналата година от Централната банка на Ирландия обявиха, че са си поставили за цел да увеличат броя на служителите през тази година с близо 10%, или 170 души, отчасти за да се справят с брекзит.
До май броят на служителите на банката бе почти непроменен и възлизаше на около 1 600 служители. От финансовата институция отказаха да коментират защо не са наемали нови служители.
През юли обаче управителят на банката Филип Лейн говори за предизвикателствата около наемането на нови служители.
“Всеки регулатор в голям финансов център, сигурен съм, че Централната банка на Англия и Федералния резерв на САЩ имат подобни предизвикателства, винаги се сблъсква с проблема как да се конкурира с другите възможности, които се предлагат на трудовия пазар,” казва той.
По-голяма част от служителите получават годишна заплата в размер на между 25 000 евро и 75 000 евро. Началната заплата за хората, занимаващи се с управление на риска в инвестиционна банка, е около 52 600 долара.
Проблемът на Ирландия се усложнява от ограниченията по отношение на заплащането и допълнителните данъци за държавни служители, наложени от правителството.
Централната банка на страната наскоро одобри разкриването на 26 нови позиции, за да се справи с “нарасналия обем на работа след референдума за брекзит”.
Дипломи по математика и физика
Часовникът отброява времето до излизането на Великорбитания от ЕС до април 2019 г и банките вече започват да се изтеглят от Лондон.
Промяната ще даде на регулаторните органи в Европа по-голяма дума по отношение на глобалните финанси след брекзит, въпреки че те все още се занимават с регулаторните ефекти от последния финансов срив.
Регулаторните органи в Париж искат да наемат нови 50 служители, докато германският регулатор Bafin проучва възможността за наемането на нови служители като част от обсъжданията за бюджета за 2018 г., които се водят в момента, според запознати източници.
Подобно на Дъблин обаче те може би ще разберат, че средствата, с които разполагат, не са достатъчни.
Проучване на Barclay Simpson показва, че заплатите на специалистите по управление на риска за европейския пазар в инвестиционна банка започват от 40 000 паунда (52 600 долара) и достигат 400 000 паунда за топ мениджърите.
За сравнение, председателят на Надзорния съвет на ЕЦБ Даниел Ной е заработила едва 278 000 евро (335 300 долара) през миналата година.
Типичният кандидат за работа в сферата на управление на риска трябва да има диплома по математика или физика. Опит в сферата на банкирането на дребно също може да е предимство.
“Управлението на риска е много конкурентен пазар,” казва Лиъм О‘Махони от Eames Consulting вЛондон. “За една централна банка ще бъде много трудно да привлече служители.”
ЕЦБ може да е една от малкото институции, които са в крак с пазарните условия.
Тя търси специалисти по управление на риска на договор при дневно от заплащане от 1 000 евро, плюс разходите, според хора, запознати с програмата.
За други, като германския регулаторен орган Bafin, където годишните заплати варират между 35 000 и 80 000 евро, надеждата е, че кандидатите може да бъдат примамени от привлекателността на сигурната работа в предвидима държавна служба.
“Това е интернационална позиция,” казва служител в сферата. “Работата е интересна. И за разлика от частния сектор, хората тук работят по 41 часа на седмица.”