Въпреки че инфлацията расте и не спира да увеличава стойността на стоките, лихвените проценти по кредитите продължават да падат.

През изминалата година обект на интерес от страна на медиите беше състоянието на жилищното кредитиране и сякаш на по-заден план оставаше потребителското кредитиране, интересът към което обаче расте с не по-малки темпове.

Според лихвената статистика на БНБ през януари 2022 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се понижава с 0.19 пр. п. до 8.35%, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити – с 0.22 пр. п. до 8.82%.

Като обем отпуснатите потребителски кредити в банковата система към края на януари тази година достигат до 13.3 млрд. лв., а година по-рано са били 11.95 млрд. лв. Данните на централната банка обаче едва ли дават пълна и изчерпателна картина на сегмента, защото в него се включват и дружествата за така наречени бързи кредити и различни онлайн платформи, за които няма налична точна статистика.

Среден годишен лихвен процент по новоотпуснати кредити за сектор домакинства в лева

Източник: БНБ

Според статистика на БНБ към края на 2021 г. топ 5 банките по големина на общата сума отпуснати потребителски кредити са Банка ДСК с 5.7 млрд. лв., Юробанк и Еф Джи (по-позната на пазара като Пощенска банка) с 1.6 млрд. лв, ОББ с 1.4 млрд. лв., Райфайзенбанк с 1.3 млрд. лв. и Първа инвестиционна банка (позната сред потребителите и като Fibank) с 1.2 млрд. лв.

В тях се съсредоточават 80% от всички отпуснати в банковата система потребителски кредити. Тук прави впечатление липсата на Уникредит Булбанк като банката с най-голям обем активи. При нея потребителското кредитиране е изведено в отделно дружество Уникредит кънсюмър файненсинг.

След като се запознахме набързо с общата картина на пазара на потребителски кредити, сега нека разгледаме какви са офертите на топ 5 банките, които вече споменахме.

Портфейлът на Банка ДСК съставя малко над 40% от всички отпуснати кредити в системата. Този висок дял се дължи не само на предпочитанието на клиентите, но и на поглъщането на Експресбанк преди 2 години и обединението на портфейлите на двете банки.

Лихвеният процент, при който може да бъде получен потребителски кредит от Банка ДСК, започва от 4.77%, като към момента банката има активна промоция до 30.04.2022 г., включително. Лихвеният процент е обвързан с големината на кредита - 4.77% при размер на кредита от 40 000 лв., 4.88% при размер на кредита от 30 000 лв. и 4.99% при размер на кредита от 20 000 лв.

Максималната сума, която би могла да ви отпусне банката, е 80 хил. лв. Кандидатът за потребителски кредит трябва да има нетен доход над 1200 лв.

На следващо място е Юробанк, или Пощенска банка, при която лихвеният процент започва от 4.55% и може да варира до 9%, в зависимост от това дали работната заплата на кандидата се превежда в банката или не и рисковия му профил. Тук максималният размер е малко по-малък - до 80 хил. лв., а максималният срок до 10 г. Потребителите могат да се възползват от атрактивните условия до 31.03.2022 г.

При ОББ параметрите на потребителския кредит, предлаган от банката, са близки до тези на Пощенска банка, като обаче лихвеният процент е променлив и започва от 4.69%. Клиентите имат възможност и да получат кредита с фиксирана лихва за целия период, която обаче започва от 5.25%.

Таксата по сметката, обслужваща кредита, пък варира между 2.5 лв. и 4.5 лв. на месец. Имайки предвид предстоящите промени в таксите и комисионите на повечето банки, този разход за клиентите може и да се увеличи.

Райфайзенбанк е четвърта по обем отпуснати потребителски кредити. През последните години банката беше изключително активна в сегмента. Максималният размер на кредита е 70 хил. лв., а годишната лихва е фиксирана на 3.95%, но само за първата година, като след това той се увеличава на 4.8% и става променлив.

Друг особен момент е, че минималната сума по кредита е в размер на 22 хил. лв., но максималната такава зависи от индивидуалния профил на клиента. По-рано през годината беше анонсирано нейното придобиване и предстоящо обединение с ОББ. След приключването на този процес се очаква, че параметрите на новоотопусканите кредити ще се приравнят с тези на ОББ.

На пето място по размер на кредитния си портфейл с потребителски кредити се нарежда Fibank. За последната година тя е сред водещите в сегмента банки, като е отпуснала кредити с общ размер над 109 млн. лв. през периода септември 2020 г. – септември 2021 г. Според информацията, която откриваме в сайта, Първа инвестиционна банка има активна промоционална оферта до 19.04.2022 г., която включва годишна лихва от 4.1%, към момента от разгледаните оферти на топ 5 банките тази е най-ниска. Максималният размер, който може да получи кредитоискателят, е до 80 хил. лв. Кредитът се отпуска без поръчител и може да бъде за срок от 10 г. Потребителят ще си спести и една такса, ако кандидатства онлайн.

При Уникредит Булбанк, която, както беше отбелязано, е най-голямата по активи банка в страната, потребителите също могат да открият промоционални условия, активни до края на месец март тази година. Годишният лихвен процент е плаващ и започва от 4.56%, но може да бъде активен само за суми над 20 хил. лв.

Банката също така предлага и възможност за фиксиран лихвен процент за целия период на кредита, но неговата стойност е по-висока. Максималният размер е до 75 хил. лв.

Тегленето на потребителски кредит е важна стъпка и за това е от голямо значение да се подбере най-правилната и точна оферта, която се предлага на пазара. Потребителският кредит е създаден за покриването на определени нужди, обикновено за неочаквана нужда от средства за ремонт, погасяване на други задължения и прочие. Всеки сам определя целта, за която са му необходими средствата.