Лихвите по ипотеките в САЩ достигнаха 12-годишен връх
Средният лихвен процент по жилищните заеми в Съединените щати достигна 12-годишен връх миналата седмица, съобщава Ройтерс, цитирайки данните на Асоциацията на ипотечните банкери.
Междувременно, търсенето на жилища намалява, което е знак, че усилията на Федералния резерв за охлаждане на жилищния пазар вероятно започват да дават резултат.
Средната лихва по 30-годишните ипотеки с фиксиран лихвен процент се увеличава до 5.20% през седмицата, приключила на 15 април. В предходната седмица ставката беше със 0.07 процентни пункта по-ниска, показва статистиката.
На годишна база увеличението е с цели 2 процентни пункта.
По-голямата част от този ръст беше реализиран в началото на тази година, в резултат на което разходите по жилищните кредити отбелязаха най-силното си повишение за последните няколко десетилетия. Основната причина за това са плановете на Федералния резерв на САЩ да предприеме по-бързи и по-решителни действия за намаляване на инфлацията.
Очаква се на следващото заседание на централната банка на 3 и 4 май да бъде взето решение за постепенно свиване на баланса ѝ, който възлиза на 8.5 трилиона долара и включва американски облигации и обезпечени с ипотеки ценни книжа.
Именно покупките на тези активи от страна на Фед помогнаха да се запазят ниски лихвите по ипотечните заеми по време на пандемията от COVID-19.
Очакванията за затягане на монетарната политика доведоха до скок в доходността по американските държавни облигации. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа, които се използват за основа при определянето на лихвените проценти по ипотеките, е на най-високото си ниво от 2018 г. насам.
Ръстът на лихвите води и до седмичен спад в броя на заявленията за ипотечни кредити миналата седмица. По данни на Асоциацията на ипотечните банкери индексът за покупка, който измерва броя на всички заявления за ипотечни кредити за покупка на еднофамилни жилища, е паднал с 3% до 254 пункта, докато индексът за рефинансиране бежели спад от 8%.