В края на 2017 г. в страната оперират 27 търговски банки.

Бройката обаче ще намалее до поне 25 в следващите месеци, след като бъде финализирано придобиването на ОББ от страна на KBC, която у нас притежава СИБАНК, както и след продажбата на ТБ Виктория.

Наскоро Общинска банка също беше продадена, като бившият вече мажоритарен собственик Столична община избра за купувач компания извън сектора.

Дали консолидацията в банковия сектор ще продължи и в следващите месеци, предстои да видим.

Кои са най-големите банки в края на 2017 г.?

Кои от тях повишиха управляваните си активи с най-бърз темп през последните 12 месеца и какви промени настъпиха в топ 10 на банките у нас?

Челната тройка на най-големите банки в страната продължава да е без изменение. Уникредит Булбанк и Банка ДСК са единствените с активи за над 10 млрд. лв. (19.09 млрд. лв. и 12.15 млрд. лв.), следвани от Първа инвестиционна банка с 8.6 млрд. лв.

Този факт обаче ще се промени, тъй като обединената ОББ ще е с активи за близо 11 млрд. лв., ако изходим от последните данни на централната ни банка.

В края на 2017 г. Обединена българска банка заема 5-а позиция, като спрямо година по-рано е изпреварена от Пощенска банка.

Следват Райфайзенбанк, Сосиете Женерал Експресбанк, Централна кооперативна банка, СИБАНК и Банка Пиреос.

Общо 17 от банките в страната управляват активи за над 1 млрд. лв., като тук попадат още Алианц Банк, държавната Българска банка за развитие, Инвестбанк, Прокредит Банк, Общинска банка, Интернешънъл Асет Банк и Българо-американска кредитна банка.

Най-бързо през 2017 г. нараснаха активите на Райфайзенбанк, Пощенска банка, ББР, ОББ, СИБАНК и Банка ДСК, всички с по над 500 млн. лв.

Ето и най-големите банки в страната към 31 декември:



Данните са в хил. лв. Източник: БНБ