По-бедни ли са милениумите от предишните поколения?
Представителите на т. нар. поколение на "милениумите" (хората, родени през 80-те и 90-те години на миналия век) в Съединените щати са натрупали задължения за над 1 трилион долара. Само за последните пет години увеличението на дълговете в тази възрастова група е с цели 22 на сто, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.
Дали обаче това високо равнище на дълга означава, че милениумите трябва да се чувстват притеснени за своето финансово бъдеще? Оказва се, че задълженията не разкриват цялостната картина и че представителите на това поколение всъщност може да се окажат доста по-консервативни от очакваното.
В сравнение с предишното поколение "X" (родените през 60-те и 70-те години) дълговете на милениумите наистина изглеждат огромни, но всъщност структурата им е доста по-различна. От Федералния резерв на Сейнт Луис изчисляват, че ипотечните заеми на хората, родени през 80-те и 90-те, са с около 15% по-ниски от тези на "хиксърите", а стойността на задълженията по кредитните им карти е около две трети от тази на предишното поколение. Студентските заеми на милениумите обаче са около четири пъти повече.
Другата особеност на представителите на това поколение е, че те спастяват повече за пенсии, отколкото своите предшественици. През 2016 г. средностатистическият милениум в САЩ е имал спестени 15 500 долара, докато хората от "Х" поколението са разполагали само с 13 600 долара на човек на същия етап от живота си. Освен това милениумите са по-склонни да отлагат покупката на жилище, показват още проучванията.
Средното нетно състояние на милениумите (изчислено като разлика между активите и задълженията им) възлиза на около 90 000 долара на човек. Това е доста под равнището на "хиксърите", които на същия етап от живота си са разполагали средно с по 130 000 долара.
Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg