Пощенска банка подписа гаранционно споразумение с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) по линия на програма InvestEU.

Новият инструмент има за цел да подкрепи устойчивия растеж и насърчи конкурентоспособността на малките и средните предприятия, както и да допринесе за зелената трансформация на българската икономика.

Включването в програмата ще даде възможност на Пощенска банка да предоставя улеснен достъп до финансиране при преференциални условия на своите бизнес клиенти, подкрепяйки техните ликвидни нужди и проекти.

Сключеното споразумение ще се осъществява в две направления – конкурентоспособност на малки и средни предприятия (МСП) и устойчивост, в които компаниите ще могат да разчитат на подкрепа.

Гаранцията за конкурентоспособност ще подпомогне с до 203 млн. евро ново дългово финансиране малките и средни предприятия в страната, за да допринесе за тяхната конкурентоспособност, растеж и заетост, както и увеличаването на производителността им в условията на икономическа несигурност.

Григор Димитров е посланик на бранда „ПБ Лични финанси“ на Пощенска банкаИновативната концепция „One Stop Shop for your Beyond Banking ideas“ предоставя на потребителите финансиране на следващо ниво

Гаранцията за устойчивост ще осигури до 200 млн. евро ново дългово финансиране за МСП и малки дружества със средна пазарна капитализация, за да помогне прехода им към зелена икономика и усвояването на зелени, устойчиви и приобщаващи инвестиции в областта на енергийната ефективност и възобновяемата енергия.

„Финансовата устойчивост и благосъстояние на фирмите заема ключова роля за стабилността на едно общество. Вярваме, че благодарение на новото споразумение, което подписахме с Европейския инвестиционен фонд по линия на програма InvestEU, ще подпомогнем конкурентоспособността на местната икономика и ще предоставим улеснен достъп до финансиране на бизнеса в значими сфери като устойчивостта и зелената трансформация“, посочи Асен Ягодин, изпълнителен директор и член на УС на Пощенска банка, който подписа споразумението от страна на финансовата институция.

Пощенска банка е стратегически партньор на Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на растежа и развитието на предприятията. От 2016 г. насам е подписала редица гаранционни споразумения, чийто общ размер надхвърля 1,3 млрд. евро.

Пощенска банка представи новия си бранд „ПБ Лични финанси“ Събитието, организирано съвместно с Mastercard, събра над 250 представители на водещи компании, които коментираха тенденциите в областта на изкуствения интелект в ритейл сектора със световни специалисти

Партньорството цели да осигури ресурс към българския малък и среден бизнес с цел подобряване на конкурентоспособността, насърчаване на иновациите и ускоряване на зеления и устойчив преход на икономиката.

С този инструмент Пощенска банка още веднъж затвърждава своята ESG стратегическа визия и

доказва ангажимента си към своите клиенти, като им дава възможност за развитие в една просперираща и устойчива икономика.

„Благодарение на отличното сътрудничество с българските власти и банките партньори в страната, ЕИФ успя да стартира в рекордно кратък срок реалното финансиране от тези гаранционни инструменти.

Днешните споразумения ще дадат възможност на малките и средните предприятия да разширят и модернизират дейността си и да допринесат за едно по-зелено бъдеще“, коментира Винсент Ван Стинсел, директор Финансови програми на ЕИФ.

Република България, представлявана от Министерството на иновациите и растежа, възложи на Европейския инвестиционен фонд ролята на партньор по изпълнението на двата инструмента за портфейлни гаранции в рамките на своя План за възстановяване и устойчивост.

Гаранциите с таван на загубите ще бъдат финансирани от Механизма за възстановяване и устойчивост.

Инструментите са важни за повишаване на конкурентоспособността на българските предприятия, стимулиране на икономическия растеж и насърчаване на по-зелено бъдеще.

Повече информация за предлаганите от Пощенска банка бизнес продукти може да бъде открита на www.postbank.bg, както и в специализираните центрове и офиси на банката в цялата страна.