Президентът на Световната банка Джим Йон Ким неочаквано подаде оставка, повече от три години преди изтичането на мандата му през 2022 г., вследствие на различия между него и администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп относно климатичните промени и необходимостта от още ресурси за развитие.

Ким, който е назначаван два пъти за петогидшни мандати от бившия президент на САЩ Барак Обама, настояваше за финансиране на проекти в сферата на зелената енергия и до голяма степен оттегли подкрепата си за инвестиции в производството на енергия чрез въглища.

Той обаче избягваше публични сблъсъци с администрацията на Тръмп, която превърна съживяването на въглищния сектор в САЩ в приоритет.

Миналия месец Световната банка обяви, че ще удвои инвестициите си в борбата с климатичните промени до около 200 млрд. долара в следващите пет години.

Ким е информирал служителите на Световната банка в имейл, че напуска на 1 февруари, за да се присъедини към частна компания, фокусирана в инфраструктурни инвестиции в развиващите се страни.

“Възможността да се присъединя към частния сектор дойде неочаквано, но стигнах до заключението, че това е пътят, по който ще мога да полвияя най-много по глобални въпроси, като климатичните промени и липсата на инфраструктура на развиващите се пазари,” заявява Ким.

Българката Кристалина Георгиева, която през 2017 г. стана главен изпълнителен директор на Световната банка, ще замества временно Ким, след като той напусне поста.

Преди това Георгиева заемаше ръководни постове в ЕС, след като в продължение на 15 години бе работила в Световната банка, започвайки като икономист в областта на околната среда през 1993 г.

Изнанедващата оставка на Ким е по негово желание и той не е бил принуден да напусне от администрацията на Тръмп, информира Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.

Президентът Доналд Тръмп обаче ще има сериозно влияние при избирането на наследник на Ким, тъй като САЩ има най-голяма сила на глас.

През годините президентът на банката традиционно бе американец, избиран от щатската администрация, но 189-те страни членки могат да предложат ново предизвикателство с издигането на атернативни кандидати за поста.