Правителства следят потребителите на смартфони чрез нотификациите на приложенията им, предупреждава в сряда американски сенатор, цитиран от Reuters.

В писмо до Министерството на правосъдието сенатор Рон Уайдън заявява, че официални лица в различни държави изискват тези данни от Google и Apple. Въпреки че подробностите са оскъдни, писмото очертава още един път, по който правителствата могат да проследяват гражданите през техните смартфони.

Приложенията от всякакъв вид разчитат на т.нар. пуш-нотификации, за да предупреждават потребителите на смартфони за входящи съобщения, извънредни новини и други актуализации. Това са визуалните индикатори, които потребителите виждат, когато получат имейл или съобщение, че любимият им отбор е спечелил мач. Това, което потребителите често не осъзнават обаче, е, че почти всички такива известия преминават през сървърите на Google и Apple.

Секретната шпионска служба на Китай си направи профил в социалната мрежаПредлагат се награди и защита за тези, които предоставят информация


Това дава на двете компании уникален поглед върху трафика, който тече от тези приложения към техните потребители, и на свой ред ги поставя "в уникална позиция да улеснят правителственото наблюдение на това как потребителите използват определени приложения", казва Уайдън. Той е призовал Министерството на правосъдието да "отмени или промени всички политики", които възпрепятстват публичните обсъждания на шпионирането чрез подобни смартфон нотификации.

В свое изявление Apple заявява, че писмото на Уайдън им е дало възможност да споделят с обществеността повече подробности за това как правителствата наблюдават по този начин.

"Федералното правителство ни забрани да споделяме каквато и да е информация", се казва в изявлението на компанията. "Сега, след като този метод стана публичен, ние актуализираме нашите отчети за прозрачност, за да опишем подробно този вид искания."

От Google на свой ред посочват, че споделят "ангажимента на Уайдън да информира потребителите за тези искания".

Метеорологията продъжава да е поле на шпионски сблъсък между Китай и ЗападаПекин е открил „стотици незаконни метеорологични станции с чуждестранни връзки“


Министерството на правосъдието на САЩ отказва да коментира наблюдението на нотификациите и дали е попречило на Apple или Google да говорят за него.

В писмото на Уайдън се казва още, че както чуждестранни, така и самите американски правителствени агенции са искали от Apple и Google метаданни, свързани с нотификации на потребителски устройства, за да помогнат например за свързването на анонимни потребители на приложения за съобщения с конкретни акаунти в Apple или Google.

Източникът на сенатора отказва да посочи чуждестранните правителства, прилагащи този подход, но ги описва като демократични държави, съюзници на САЩ.

Повечето потребители не се замислят за пуш-нотификациите, но те понякога привличат вниманието на разработчиците заради трудността да бъдат внедрени, без да се изпращат данни на Google или Apple. По-рано тази година френският разработчик Давид Либо например заявява, че потребителите и колегите му често не знаят как техните приложения изпращат данни към американските технологични гиганти през въпросните нотификации, наричайки ги "кошмар за неприкосновеността на личния живот".