Facebook обяви, че ще възстанови новинарското съдържание в платформата за потребителите си в Австралия.

Гигантът в сферата на социалните блокира новините за австралийците на своя сайт миналия четвъртък в отговор на предложен нов закон, който ще накара компанията и Google да плащат на медиите за новинарско съдържание.

Министърът на финансите на Австралия Джош Фрайдънбърг обяви, че новинарските страници ще бъдат възстановени във Facebook "в идните дни ".

Ще бъдат направени промени към закона, добави той в изявлението си.

От правителството на Австралия бяха обявили, че новото законодателство има за цел да създаде "по-справедлив" процес на преговори между технологичните гиганти и новинарските компании относно стойността на новинарското съдържание, информира BBC.

Facebook и Google се противопоставиха твърдо на законодателството, което е считано за тест за евентуалното налагане на подобни мерки в световен мащаб.

Google ще започне да плаща на медиите във Великобритания за съдържаниеТехнологичният гигант е сключил сделка със 120 британски издания, сред които The Financial Times и Reuters, на които ще плаща лицензионна такса за предоставяне на извадки от новини, които ще се показват в Google News Showcase

От Facebook информираха днес, че се чувстват спокойни след последните разговори с правителството.

"Правителството разясни, че ще запазим способността да решаваме дали новини да се появяват във Facebook, така че да не бъдем подлагани автоматично на принудителни преговори," заяви Кембъл Браун, вицепрезидент на Facebook, отговарящ за новите партньорства.

"Стигнахме до споразумение, което ще ни позволи да подкрепяме медиите, които ние избираме, в това число малки и регионални медии."

Facebook разполага със собствен продукт, чрез който плаща на медийни организации такса за публикуването на новини на платформата на компанията.

Австралийският закон обаче ще изисква плащане за споделянето и постването на новинарски линкове във Facebook.

Миналия четвъртък австралийците осъмнаха с новината, че не могат да достъпват и споделят новини във Facebook.

Забраната включва и над 100 неновинарски сайта, сред които страници на държавни здравни агенции. Впоследствие от Facebook информираха, че те са били "неволно засегнати".

Технологичният гигант предизвика недоволство със забраната, а местното правителство определи решението като "арогантно" и "тормоз".