Азиатските акции поскъпват днес, след срещата на Федералния резерв на САЩ от вчера, на която централната банка остави лихвите без промяна.

Инвеститорите обаче остават предпазливи с оглед на днешните избори във Великобритания и наближаващия краен срок във връзка с преговорите между САЩ и Китай.

Спадът в цените на петрола ограничи ръста при акциите, след като изнесените вчера данни отчетоха неочакван ръст в запасите на САЩ, което засегна акциите на част от енергийните компании в региона.

Фед остави лихвите без промяна, както се и очакваше, но даде индикации, че това положение ще се задържи, което подкрепи акциите на Уолстрийт.

Това помогна на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI да запише повишение от 0.2%. Японският Nikkei добави 0.11%, докато фючърсите на щатския S&P500 нараснаха с 0.06%. Австралийският основен индекс губи 0.29%, вследствие на енергийния сектор, който беше повлиян от спада в цените на петрола.

“Решението на Фед не подкрепя акциите, но вероятността от неблагоприятен изход от изборите във Великобритания е много реална,” казва пред Ройтерс Майкъл Маккарти, старши пазарен анализатор в CMC Markets в Сидни.

“Търговският проблем със САЩ и Китай също си остава. Вероятно ще видим ограничена активност на пазарите, а някои инвеститори може да приберат печалби с напредването на деня.”

S&P 500 нарасна с 0.29% вчера, след решението на Фед.

Трейдърите се подготвят за редица ключови събития в следващите няколко дни, които имат потенциала да доведат до големи колебания на финансовите пазари в идните месеци.

Британският паунд се търгуваше близо до най-високото си ниво от повече от две години спрямо еврото и близо до осеммесечен максимум спрямо долара преди началото на изборния ден във Великобритания.

Социологическите проучвания показаха, че преднината на Консерваторите се свива, което може да застраши вероятността за гладък брекзит.

Консервативната партия на британския премиер Борис Джонсън влиза в изборите с обещанието да осъществи бързо излизане от ЕС.

Според трейдъри изравнени резултати на изборите или победа на Лейбъристката партия могат да доведат до сериозни сътресения, защото лейбъристите обещават да организират нов референдум за членството в ЕС.

Паундът остава почти без промяна спрямо еврото на ниво от 84.36 пенса, близо до най-високата си стойност от май 2017 г. Паундът се разменя на ниво от 1.3200 спрямо долара, малко под най-високото си ниво от март.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се очаква да се срещна днес със свои съветници, за да обсъди митата върху китайски внос на стойност близо 160 млрд. долара, които трябва да влязат в сила на 15 декември, според три източника на Ройтерс.

Според четвърти източник обаче Тръмп се очаква да пристъпи към налагането на митата, което може да осуети усилията за слагане на край на продължаващата 17 месеца търговска война между двете най-големи икономики в света.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се търгуваше на ниво от 97.413. Вчера индексът падна до четиримесечен връх, след като преседателят на Фед Джером Пауъл заяви, че инфлацията ще трябва да скочи доста, за да се вдигнат лихвите.

Доходността по щатските държавни облигации първоначално се понижи след коментарите на Пауъл, но в ранната азиатска сесия тръгна нагоре. Лихвата по 10-годишните книжа нарасна до 1.7965%.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.26%, до 58.91 долара за барел в азиатската сесия. Публикуван вчера доклад на ОПЕК показа, че положението на петролните пазари е още по-затегнато, отколкото се смяташе.

Трейдърите също така следят борсовия дебют на петролния гигант Saudi Aramco, чийто акции вчера поскъпнаха с максимално допустимите 10% на борсата в Рияд. След вчерашния си дебют на борсата Saudi Aramcо вече е най-скъпата публична компания в света.