Американските фондови индекси се поколебаха във вторник, след рязко по-ниските печалби, отчетени от две от най-големите инвестиционни банки, и китайските данни за историческо забавяне на икономическия растеж и намаляващо население, пише Wall Street Journal.

Индустриалният Dow Jones се понижи с 391,76 пункта, или 1,1%, до 33910,85, под натиска на спадовете в акциите на Goldman Sachs Group и застрахователя Travellers.

Широкообхватният индекс S&P 500 падна с 8,12 пункта, или 0,2%, до 3990,97 пункта. Фокусираният върху технологиите Nasdaq Composite се повиши с 15,96 пункта, или 0,1%, до 11095,11. Индексът регистрира повишение седем последователни търговски дни, което е най-добрият му период от ноември 2021 г.

Акциите започнаха годината силно на фона на сигналите за облекчаване на инфлацията, което може да доведе до промяна в политиката на Федералния резерв, който агресивно повиши лихвените проценти през 2022 г., за да укроти инфлацията, разтърсвайки акциите и облигациите.

S&P 500 се повиши с около 4% от началото на годината и инвеститорите търсят признаци, че ралито може да продължи.

Накъде отива S&P 500: Няколко ужасно различни перспективиУолстрийт очаква S&P 500 да завърши 2023 г. на 4000 пункта, след като очакваното нивото за тази година се оказа най-далече от реалността от 2008 г. насам

На този фон Goldman Sachs и Morgan Stanley отбелязаха рязък спад в печалбите за четвъртото тримесечие на 2022 г., дължащ се на значително забавяне в сключването на сделки.

След като се размина с прогнозата за печалбите на Wall Street, акциите на Goldman завършиха деня със спад от $24,08, или 6,4%, до $349,92. За разлика от тях тези на Morgan Stanley се покачиха с $5,42, или 5,9%, до $97,08, след като приходите и печалбата надминаха очакванията.

Икономисти и финансови анализатори разглеждат данните за печалбите на банките, за да добият представа за здравето на икономиката.

Акциите на Travellers паднаха с $8,92, или с 4,6%, до $185, след като застрахователят оповести неочаквано високи разходи, свързани със зимните бури, оставяйки инвеститорите загрижени по отношение на представянето на други застрахователи на имоти, отбелязва още WSJ.

Редица други големи банки, включително JPMorgan, съобщиха в петък, че са заделили милиарди долари за обезпечението на кредитни загуби в очакване на рецесия.

Японските акции падат, но Китай показва признаци на оптимизъмПредставянето на останалите азиатски пазари е смесено, а борсите в САЩ са затворени за Деня на Мартин Лутър Кинг

Някои инвеститори обаче не са убедени, че предстои дълбока рецесия. „Вероятността от рецесия е по-малка, отколкото хората очакват“, казва Джонатан Голуб, анализатор в Credit Suisse, който отбелязва, че инфлацията се забавя, заплатите се покачват и потребителските разходи остават силни.

Въпреки че сезонът на отчетите току-що започва, повече от 70% от компаниите, които вече съобщиха данните за печалбите си, надхвърлят прогнозите, според анализа на Голуб, цитиран от WSJ.

Той препоръчва на инвеститорите да купуват акции на по-малки регионални банки вместо на големи, тъй като последните са по-зависими от сключването на сделки и търговската дейност, които може да пострадат тази година.

Акциите на Roblox скочиха с $3,91, или с 12%, до $37,12, след като работещата в сферата на метавселената компания отчете за декември ускоряване на ежедневните активни потребители.

Доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации беше 3,534% срещу 3,510% в петък, тъй като скорошното покачване на цените на облигациите спря. Доходността нараства, когато цените падат, уточнява WSJ.

Сред по-рисковите активи, цените на биткойн се стабилизираха над границата от 20 000 долара за първи път след колапса на крипто борсата FTX. Криптовалутата все още е с около 70% по-ниска от рекордното си ниво в края на 2021 г.

БВП на Китай през 2022 г. отблеза едно от най-лошите си ниваРастежът вероятно ще се възстанови до 4,9% през 2023 г.

Китайските фондови индекси се понижиха, след като Пекин съобщи, че годишният икономически растеж се е забавил до 3% миналата година. Намаляващото население на Китай също остава източник на безпокойство сред инвеститорите. Промяната бележи преломен момент в историята на Китай с дълбоки последици за икономиката на страната и статута ѝ на „световна фабрика“, отбелязва WSJ.

През последните седмици повторното отваряне на Китай даде тласък за световните пазари, които се представят по-добре от американските. Ерик Теорет, глобален макро стратег в Manulife Investment Management, заяви, че към края на миналата година неговата фирма е увеличила разпределението към нововъзникващите пазари.

Индексът Hang Seng в Хонконг падна с 0,8%, а индексът Shanghai Composite се понижи с 0,1%.

В Япония Nikkei 225 се повиши с 1,2%, след като Централната банка на Япония започна своята двудневна среща за паричната политика. Тази среща се следи отблизо от инвеститорите след изненадваща корекция на политиката за контрол на кривата на доходност на централната банка миналия месец. Доходността на 10-годишните държавни облигации на страната отново се покачи над тавана от 0,5% на Японската централна банка във вторник.

Stoxx Europe 600 се покачи с 0,4%.