Нарастващите цени на петрола повишиха акциите на компаниите в енергийния сектор на пазара в САЩ по време на иначе неблагоприятната търговска сесия в сряда.

Енергийният сектор на S&P 500 нарасна с 1,2%, след като договорите за тексаския суров петрол, бенчмаркът за цените на петрола в САЩ, достигнаха нов връх от началото на годината, установявайки се на 84,40 долара за барел. Солидното търсене на гориво в САЩ и съкращенията на международните доставки подкрепят цените на петрола през лятото въпреки изоставането на потреблението в Китай, посочва The Wall Street Journal.

В по-общ план акциите се понижиха. S&P 500 загуби 0,7%, а Dow Jones Industrial Average изтри 191,13 пункта, или 0,5%, завършвайки на 35123,36. Фокусираният върху технологиите Nasdaq Composite се понижи с 1,2% заради значителните спадове на компании като Nvidia, Tesla и Meta Platforms.

Борсите закриха в червено след хода на Moody's и данните за износа на КитайАкциите бяха ужилени от хода на агенция Moody's, която понижи кредитните рейтинги за 10 по-малки банки в САЩ

Сред най-големите губещи на пазара в сряда беше WeWork, чиито акции паднаха с 39%, стигайки до цена от 13 цента за акция, след като компанията за споделени офиси заяви, че загубите и намаляващите приходи заплашват съдбата на бизнесa ѝ. Стойността на компанията, някога оценявана на 47 милиарда долара, сега е около 275 милиона долара.

Инвеститорите в САЩ смятат, че високите лихви ще се задържатСилната икономика може да издържа години на по-високи лихвени проценти

От началото на август отново има опасения, че повишенията на лихвените проценти от Федералния резерв през последните 15 месеца понижават стойността на акциите, защото инвеститорите започват да търсят възвръщаемост от ценни книжа с нисък риск като съкровищни бонове и депозитни сертификати. Миналия четвъртък доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации завърши на най-високото си ниво за годината, като леко отстъпи през следващите дни.

В сряда доходността на 10-годишните облигации се по понижи до 4,011% от 4,024% ден по-рано. Доходността пада, докато цените на облигациите се покачват.

Данните за потребителските цени за юли, очаквани днес, ще помогнат за оформянето на следващия ход на Фед през септември. Икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal, очакват, че основните цени са се повишили с 0,2% в сравнение с нивото от юни, което на годишна база ще задържи инфлацията малко над целта на централната банка от 2%.

Наблюдателите от Фед очакват и седмичната актуализация на молбите за безработица и данните за производствените цени.

На борсите в Европа Stoxx Europe 600 се покачи с 0,4%.

Акциите на италианските банки, които се понижиха значително във вторник, възвърнаха позициите си на Миланската борса, след като правителството на Джорджа Мелони реши да сложи таван върху данъка за "свръхпечалбите" на финансовите институции.

Италия одобри 40% данък върху печалбите на банкитеАкциите в банковия индекс на Италия се сринаха със 7,5% тази сутрин, като най-голямата банка в страната - Intesa Sanpaolo - се понижи с 8%

"За да запази стабилността на банковите институции", декретът предвижда "таван за данъка, който не може да надвиши 0,1 на сто от общите активи" на една банка, обяви икономическото министерство, което се опитва да успокои разразилата се буря на борсата.

Изненадващото решение на правителството да въведе данък от 40% върху "сръхпечалбите", генерирани от банките заради високите лихви, доведе до срив на ценните книжа във финансовия сектор на борсата.

В сряда обаче акциите на банките Intesa Sanpaolo и UniCredit се повишиха съответно с 2,3% и 4,4% на борсите в Милано.