Всички са толкова мечи настроени спрямо еврото, че сега изглежда моментът е добър за закупуването на европейската валута, заявява днес известният инвеститор Джим Роджърс пред CNBC.

Дългосрочния залог на Роджърс е при суровините, тъй като прогнозира, че правителствата ще продължат да печатат пари, за да решат проблемите със задълженията си и това ще доведе до инфлация.

"Аз съм объркан както и всички останали. На практика съм на къси позиции при акциите и на дълги при суровините и се опитвам да реша дали да купувам евро," казва Роджърс.

"Всички са ужасно негативно настроени спрямо еврото в момента. Невероятно е колко мечки има, а обикновено това предвещава поскъпване," споделя инвеститорът.

Решението на Роджърс да купува евро няма да бъде базирано на стабилната политика на Еврозоната за овладяване на проблемите със задълженията.

"На практика това е повишение от техническа гледна точка," казва той. "след като едно такова повишение започне, кой знае докъде може да се стигне."

Единственият бичи пазар, който Роджърс прогнозира в следващото десетилетие, е при суровините.

Централните банки ще започнат отново да печатат пари, защото „те могат да правят единствено това и не могат да измислят нищо друго" и инфлацията ще нарасне, така че притежанието на твърди активи ще бъде нещо добро, прогнозира Роджърс.

Инвеститорът не притежава акции на компании, свързани със сектора, защото има много рискове около тях.

Роджърс казва, че е скъсил технологичния сектор, развиващите се пазари и щатския фондов пазар.

Във финансовия сектор той е заел къса позиция при "една голяма Западна финансова институция", базирана в Северна Америка. Той обаче не е къс при други банки, защото цените на акциите им не са нараснали достатъчно, според него.

Неговите възгледи за финансовия сектор не са оптимистични и той смята, че Уолстрийт и лондонското Сити ще загубят притегателната си сила в следващите години, тъй като икономиката ще се насочва повече към материалните стоки.

Цената на петрола вероятно ще продължи да нараства, защото след разлива на в Мексиканския залив, ще бъдат наложени още ограничения върху сондажите в открито море в САЩ и вероятно и на други места, смята Роджърс.

Ако има икономическо забавяне в САЩ и Еврозоната, това ще се отрази и на Китай, според инвеститора.

Източник: forexnews.bg

Станете наш почитател във Facebook