Единната валута се понижи до десетседмичен минимум днес след данните за ниска инфлация и вследствие на настроенията на инвеститорите за изключване на риска на финансовите пазари. Според специалисти обаче единната валута може да се понижи още.

Еврото отбеляза ниво от 1.3477 спрямо долара рано сутринта - невиждано от октомври. Понижението стана реалност след преодоляването на подкрепата при 1.3506.

Инвеститорите все още реагират на по-слабата от очакванията инфлация в размер на 0.7% в еврозоната спрямо очакванията за инфлация от 0.9%. Това бе вторият пореден месец, когато инфлацията изненадва в низходяща посока.

Контрастиращите действия между Фед и ЕЦБ по отношение на лихвената политика и политиката на стимули може да е основна причина за по-нататъшно поевтиняване на еврото спрямо долара, според специалисти.

„Нарастват негативните ни очаквания за еврото и ако единната валута не се върне при нива на търговия трайно над 1.3500, можем да очакваме по-нататъшен спад към 200-дневната пълзяща средна величина на индекса (при 1.3379)”, според Еменуел Енджи, валутен стратег в ОCBC, цитиран от CNBC.

Европа в момента е с по-ниска инфлация от Япония, което е сериозна новина. Европейската централна банка може да използва това като причина за по-нататъшни монетарни облекчения.

„От друга страна, Фед продължава да държи лихвите ниски, като е обещал да продължи с тази си политика до трайно понижение на безработицата в САЩ. И докато едва ли ще станем свидетели на изненадващото им повишение, спекулации и слухове за това могат да доведат до по-нататъшно понижение на еврото спрямо долара“, според Аарон Смит, управляващ директор в Pecora Capital.

Еврото изглежда слабо и от техническа гледна точка, като според Смит не е невъзможно единната валута да поевтинее до 1.2500 спрямо долара през тази година.

Понижение на еврото очаква и Крис Уестън, главен стратег в IG. Той очаква единната валута да поевтинее до нива около 1.25-1.27 до края на годината.