Ръстът на световната икономика ще е „разочароващ“ през следващата година, според ръководителя на МВФ Кристин Лагард, цитирана от немското издание Handelsblatt.

Перспективите за повишение на лихвите от страна на Фед, както и слабото икономическо представяне на Китай, са основна причина за тези прогнози.

В допълнение обемите на търговия в световен мащаб се понижиха значително в края на тази година, а цените на суровините са рекордно ниски. Последното поставя на изпитание суровинодобиващите развиващи се икономики, смята още Лагард.

Финансовите системи на много страни изпитват затруднения, като рисковете се повишават сериозно за развиващите се икономики.

„Всичко това означава, че ръстът на световната икономика ще е разочароващ и неравномерен през 2016 година“, коментира Лагард пред немския ежедневник. „Ниската продуктивност, застаряващото световно население, както и ефектите от финансовата криза поставят сериозни спирачки пред повишаването на активността“.

Лагард определи като „необходими и здравословни“ мерките за повишението на лихвите в САЩ и преорентирането на китайската икономика от износ към вътрешно потреблевие. Те обаче трябва да бъдат направени възможно най-плавно и ефективно, според ръководителя на МВФ.

Фед повиши през този месец лихвите за пръв път от девет години насам, като инвеститори и анализатори залагат за по-нататъшното им плавно увеличение през следващата година.

Лагард предупреди, че силният долар и политиката на щатския резерв могат да доведат до неплащане на задълженията от страна на много компании в засегнати сектори, което да рефлектира негативно върху банките.