Йената се насочва към седмичен ръст спрямо останалите основни валути, вследствие на разногласията между европейските лидери относно стратегията за излизане от дълговата криза. Това от друга страна може да забави сериозно нейното решаване, смята анализатори.

Японският министър председател обяви днес, че справянето с поскъпването на японската национална валута е „от най-висок приоритет" пред правителството.

Швейцарският франк също регистрира повишение до двуседмичен максимум спрямо единната валута на фона на продължаващите неясноти относно това как ще бъде разрешена дълговата криза на Стария континент.

„На пазара има много несигурност, откакто перспективите за решаване на дълговата криза се влошиха", коментира Тим Келър от Commonwealth Bank of Australia, цитиран от Bloomberg.

Йената се търгува на нива от 105.77 спрямо еврото, на фона на 105.84 късно снощи. Тя се разменя почти без изменение спрямо щатския долар при 76.77 йени за един долар, като поскъпването й спрямо зелените пари от началото на седмицата възлиза на 0.6%.

Еврото се търгува на нива от 1.3779 спрямо долара, колкото струваше и вчера, като поскъпването му от началото на седмицата възлизан а 0.7%.

Швейцарският франк се повиши до 1.2208 за евро, или най-високата му стойност от 4 октомври насам.

Европейските правителства се очаква да налеят около 940 млрд. евро (1.3 трлн. щ. д.) с обединяване на временния и дългосрочен спасителен фонд, според запознати.

Междувременно бизнес доверието в Германия през октомври се понижи до най-ниската си стойност от над година насам, вследствие на продължаващите проблеми в Европа, което застрашава икономиката от рецесия.

Очакванията са за спад на индекса, следящ бизнес климата на института - Ifo в Германия до 106.2 пункта от 107.5 пункта през септември, според средните прогнози на анализаторите от Bloomberg.

Златото поскъпна с близо 15 долара до нива от 1 627 долара за унция, а барел петрол тип Брент с доставка през декември струва 109.60 долара на международните пазари.