Само допреди няколко месеца изглеждаше сякаш пропадането на въглищата е необратимо.

В началото на годината цените на горивото стигнаха близо до най-ниските си стойности от десетилетие насам, тъй като усилията в посока намаляване на замърсяването на въздуха, както и изявлението на Международната агенция по енергетиката, че „златният век“ на въглищата в Китай е към края си, се отразиха негативно на търсенето.

Последва обаче забележителен обрат в представянето на суровината, благодарение на рязко увеличение на китайския внос, имащо за цел да компенсира по-ниска вътрешна продукция. За обрата допринесе и стачката на миньорите в Индия, която се отрази негативно върху продукцията на най-голямата компания за добив на въглища в света Coal India .

Вследствие на това европейските цени на въглищата скочиха до най-високите си нива от 18 месеца, а австралийският индекс, отразяващ представянето им, е на път да постигне първо повишение от 2010 г. насам. Нещо повече, много анализатори са на мнение, че подемът на въглищата няма да спре дотук.

Един фактор, който може да предизвика нов скок в цените на суровината е евентуалното настъпване на климатичния феномен Ла Ниня (от испански - „Момичето“) в Тихия океан, пише в свой материал Bloomberg. Явлението се характеризира с необичайно студени океански температури и обикновено следва противоположния феномен Ел Ниньо („Момчето“).

При последната си проява през 2010 и 2011 г. Ла Ниня наводни въглищни мини в Австралия и Индия – двата най-големи производители на въглища в света, припомня Bloomberg. Според метеорологичните служби на САЩ, Австралия и Япония, съществува сериозна вероятност феноменът да настъпи отново по-късно тази година.

В случай че тези прогнози се оправдаят, то цените на горивото за следващите две тримесечия в Европа могат да скочат с между 18 и 27 процента, смята анализаторът на норвежката консултантска фирма Nena AS Диана Басила. А през юли Citigroup прогнозира, че азиатските цени на суровината могат да се повишат с 50 процента, ако валежите, предизвикани от Ла Ниня, са по-тежки от очакваното.

Някои учени изразяват съмнение, че Ла Ниня ще се прояви в достатъчна степен, за да окаже значително влияние върху световния климат. Но цената на въглищата може да продължи да расте, дори и без помощта на природния феномен.

Цинкът е най-добре представящата се суровина досега през годината - с ръст от 43%, но въглищата не са твърде далеч, отбелязва Bloomberg. Цената на фючърсните контракти за доставки на въглища до Амстердам, Ротердам и Антверп през следващото тримесечие скочи с 33 процента, докато австралийските контракти отбелязаха повишение от 40 на сто.