Йената продължи с понижението си за втори пореден ден спрямо всички останали основни валути, след като шефът на японската централна банка заяви, че ще продължи с по-нататъшните парични стимули.

Доларът също поевтиня спрямо повечето основни валути. Австралийският долар се повиши след данни за ръст на заетостта в страната с повече от средните очаквания на икономистите.

Еврото се повиши с 0.2% от тримесечния си минимум спрямо паунда преди продажбата на италиански дълг за 11 млрд. евро днес.

„Пазарът все още очаква действия от страна на японската централна банка за облекчаване на паричната политика“, коментира Хитоши Асаока, главен стратег в Mizuho Trust & Banking Co., звено на третата най-голяма японска банка. „Това може да натежи на йената и да доведе до по-нататъшното й поевтиняване“, допълва специалистът, цитиран от Bloomberg.

Йената поевтиня с 0.3% спрямо еврото до 106.34 рано тази сутрин. Спрямо долара японската валута се търгува при нива малко над 81 йени.

Междувременно доларът загуби 0.2% спрямо еврото до ниво от 1.3140. Единната валута се търгува с минимално изменение спрямо паунда при нива от 82.50 британски пенса, след като се понижи моментно до 82.30 на 9 април, което бе най-ниското й ниво от 9 януари насам.

Според японският гуверньор победата над дефлацията и достигането на стабилен ръст са от изключителна важност за японската икономика и централната банка на страната. Банката изненадващо повиши обема на изкупувани облигации на 14 февруари и постави цел за инфлацията от 1%.

Също така през тази седмица японската централна банка запази нивото на лихвите без промяна.

Йената поевтиня със 7.7% през последните три месеца, което бе най-големият спад сред 10-те основни валути. Втората най-зле представяща се валута бе доларът с понижение от 2.1% за периода.

По-нататъшни стимули от страна на Фед за подкрепа на най-голямата световна валута могат да бъдат въведени при признаци за слабост в икономиката. Очакванията за такива са факторът, оказващ низходящ натиск върху нивата на долара.