Ценовото затъмняване е практика, често използвана от Forex брокери, когато си мислят, че цената на дадена валута е в определен тренд. В този случай, брокерът може да избере да добави пипс или дори два към котировката, която дава на трейдърите.

Какво е „ценово затъмнение"?

Преди да навлезем в подробности е добре да направим известно въведение по отношение на функционирането на спот пазара.

Валутния спот пазар представлява междубанков пазар. Банките търгуват една с друга, като валутният курс се определя въз основа на офертите купува и продава между тях. Този тип търговия не е регулиран.

Междубанковите цени на валутите могат да се видят като стрийминг на терминали, които ги отразяват като тези на Ройтерс или Блумбърг.

Всички големи банки, хедж-фондове, валутните търговци и мултинационални компании използват тези цени в търговията с валута помежду си.

Брокерите, разбира се, имат достъп до тези терминали и могат реално да наблюдават ценовите оферти, както и техните изменения. Те имат възможност да търгуват директно с банките.

Въпреки това, валутните брокери не предлагат на своите клиенти - трейдърите същата цена, която получават от банките. Разбира се и те трябва да печелят, което е напълно естествено. Някои брокери обаче стигат по-далеч от това именно чрез така нареченото „ценово затъмнение".

По своята същност това е практика, при която коригират цените с цел да получат допълнителна печалба.

Как го правят?

Брокерите получават цени на валутни котировки от банките, с които работят. В последствие се прави някакъв марж в котировката, от която брокерът печели. Примерно, ако за евро-долар брокерът получи цена от банката при ниво 52-53 за евро при нива от 1.41, това означава, че той може да купи от банката евра по 1.4153 долара за евро и да ги продаде за 1.4152 евро.

Това обаче, не е цената, която се предлага на дребните клиенти - валутните трейдъри. За да печели, теоретично брокерът ще предложи котировка купува 1.4151 и продава 1.4154. Този начин на търговия е често практикуван от брокерите.

Някои брокери оценяват и потока на офертите на дребно и могат да преценят, че има много повече оферти купува, отколкото продава. В тази насока е възможно брокерът да изтегли офертите продава на малко по-високо ниво, което всъщност е „затъмняването на цената".

Ако примерно желаещите да купуват са 250, а тези да продават 50, то може да има подобно изтегляне на офертите. В нашия случай това може да означава, че офертата, която ще видите в платформата си от вашия брокер ще е 1.4155 продава и 1.4152 купува при запазване на спреда от 3 пипса.

Това е един допълнителен пипс за брокера, макар и от тези клиенти, които искат да продават да няма печалба, защото котировката е равна с тази, на която купува банката.

И въпреки всичко, брокерът е на „далавера", защото мнозинството от играчите искат да купуват.

И макар на пръв поглед печалбата да не е много, то при големи търгувани обеми и голям брой клиенти, тя може да е доста прилична. Подобна стратегия би могла да се наблюдава и при котировките на фючърси на индекси и други изключително ликвидни инструменти, като злато, петрол и др.

Единственият реален начин да се каже, дали вашия брокер има подобна практика е да имате достъп до платформи директно на междубанковите пазари.

На подобни практики не винаги трябва да се гледа с лошо око. Ако цената на затъмняване е твърде голяма, тоест алчността на брокера ви го е заслепила, то можете да се облагодетелствате от това.

Това става чрез отваряне на алтернативна сметка в платформа с директен достъп на междубанковия пазар или изключително тесен спред и отваряне на две насрещни позиции. На това му се вика безрисков арбитраж. За да се практикува той обаче, освен много време и усилия ще ви е необходим и изключително голям капитал, както и толкова алчен брокер.