Повечето азиатски пазари на акции продължиха да пренебрегват рекордните нива на останалите места по света и бележат понижения днес, въпреки че Австралия наруши тази тенденция.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.59%, след като затвори със спад във всяка от предишните три сесии.

Трейдърите сочат като причина продължаващите опасения относно потенциални нови регулаторни мерки в Китай и ръста в броя на случаите на Делта варианта на COVID-19 в няколко страни в региона.

Японският Nikkei губи 0.6%. Южнокорейският Kospi се понижи с 1.45%, като акциите на Samsung Electronics поевтиняха до седеммесечно дъно вследствие на опасенията, че цените на чиповете може да започнат да се понижават през четвъртото тримесечие.

Хонконгският основен индекс Hang Seng отчита понижение от 0.45%, докато китайският индекс на сините чипове CSI300 губи 0.21%.

Австралийският основен индекс ASX200 нараства с 0.53% - до ново рекордно ниво, подпомогнат от компаниите в сферите на здравеопазването и технологиите.

"В голяма степен Австралия не беше пряко засегната от регулаторните мерки на Китай в технологичния сектор," казва пред Ройтерс Кайл Рода, анализатор в IG Мarkets.

Големи регулаторни промени в китайския производствен сектор щяха да са по-сериозно притеснение за австралийските пазари, добавя той.

Вчера глобалният борсов индекс на MSCI нарасна до нов рекорд, а щатските Dow Jones Industrial Average и S&P 500 също затвори на рекордно високи нива в трети пореден ден. Акциите на големите технологични компании движеха пазара нагоре, след като инвеститорите приеха добре изнесените данни за заетостта, които показаха, че икономическото възстановяване продължава.

Златото сред най-лошите инвестиции за 2021 г.Всъщност, днес златото се търгува с над 300 долара по-ниско спрямо върха си от август 2020 г., когато бяха отчетени 2 069 долара за унция

По-рано през деня паневропейският индекс STOXX 600 изравни най-дългата си печеливша серия от 2017 г., затваряйки с повишение от 0.1% и продължавайки ръста си в девета поредна сесия.

Доларът запазва позиции днес, като остава близо до най-високото си ниво от четири месеца спрямо кошница от други основни валути.

Доларовият индекс нарасна до 92.976, близо до достигнатия в сряда четиримесечен връх от 93.195.

Анализатори от Commonwealth Bank of Australia обявиха, че в момента не се очаква изявление през следващия месец от страна на Федералния резерв за ограничаване на стимулите.

"Очакваме обаче пазарните участници да получат известни индикации за ограничаване на изкупуванията на активи в протокола от последната среща на Фед, който ще излезе следващата седмица и от изказването на председателя Джеръм Пауъл в Джаксън хол в края на месеца," казват още те.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации за последно беше на ниво от 1.3506%, като остава почти без промяна, в сравнение с нивото си на затваряне от щатската сесия вчера (1.367%).

Цените на петрола падат във втори пореден ден, след като Международната агенция по енергетика предупреди, че ръстът на търсенето на суров петрол и неговите производни продукти се е забавил рязко.