Азиатските акции отстъпват леко днес, а фючърсите на щатските индекси поевтиняват, след като предпазливостта около дългосрочния ефект надделя над ентусиазма около отварянето на икономиките.

Инвеститорите също така очакват ключова среща на китайските лидери днес относно паричната политика на страната, която може да доведе до още икономически стимули, докато изнесените в последните данни от цял свят показват, че устойчивото възстановяване ще бъде след няколко месеца.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства едва с 0.04%, след като преди това скачаше с около 3% от началото на седмицата. Е-mini фючърсите на S&P 500 падат с 0.66%.

Апетитът към риск беше ограничен донякъде от ескалиращото напрежение между САЩ и Китай заради критиките на Доналд Тръмп относно начина, по който Пекин е подходил към разпространението на коронавируса.

Австралийският основен индекс отстъпи леко от двумесечния си връх.

Японският Nikkei губи 0.05%, след като данни показаха, че износът на страната отчита сериозен спад през април.

Китайският CSI300 се колебаеше между положителна и отрицателна територия преди началото на годишната парламентарна сесия в петък.

Фокусът ще бъде върху доклада на премиер Ли Къцян за 2020 г., в който той се очаква да обяви ключови икономически цели и подробности около плановете за фискални стимули.

Акциите по света бяха подкрепени тази седмица от облекчаването на мерките от страна на правителствата, но много инвеститори продължават да бъдат предпазливи, тъй като излизащите икономически данни сочат, че пълното възстановяване все още предстои, пише Ройтерс.

На Уолстрийт вчера S&P 500 нарасна с 1.67%, но положителните нагласи не продължиха дълго в Азия.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.45%, до 33.64 долара за барел, докато брентът се оскъпи с 0.64%, до 35.98 долара за барел, което беше признак за намаляващите опасения около свръхпредлагането.

Доларът поскъпна до 1.0964 спрямо еврото и до 1.2202 спрямо британския паунд.

Щатската валута се оскъпи също така и спрямо австралийския и новозеландския долар, което е признак, че някои инвеститори продължават да избягват риска.

Изнесеният вчера протокол от последната среща на Федералния резерв на САЩ показа, че ръководителите потвърждават ангажимента да запазят лихвите близо до нулата докато не са уверени, че икономиката е стъпила на пътя към възстановяването.

Вчера правителството на САЩ емитира 20-годишни облигации на стойност 20 млрд. долара за първи път от 1986 г. Доходността по 20-годишните книжа отстъпи леко до 1.1602% в азиатската сесия, докато лихвата по 10-годишните облигации падна до 0.6639%.

В следващите три месеца се очаква да бъдат предложени 20-годишни облигации за още 54 млрд. долара, тъй като САЩ повишава разходите за финансиране на икономическото възстановяване от пандемията от коронавирус.