Азиатските пазари на акции и еврото записаха сериозни понижения днес, а цените на петрола скочиха, след като инвеститорите се уплашиха от информацията за пожар в близост до атомна електроцентрала в Украйна

Нагласите за избягване на риска засегнаха пазарите в региона и щатските индексни фючърси, което предполага, че спадът ще продължи и на европейските и щатските пазари, когато отворят по-късно през деня.

Позовавайки се на украинското министерство на енергетиката, РИА Новости информира, че в района на украинска атомна централа Запорожие, която е най-голямата в Европа, е избухнал пожар след вражески обстрел.

Цените на акциите се отдалечиха от дъната си, достигнати по-рано днес, след появилата се информация, че няма промяна в нивата на радиация в района, но инвеститорите остават изключително разтревожени.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 1.6% до 585.5 пункта, което беше най-ниското му ниво от ноември 2020 г., с което понижението му от началото на годината достига 7%. Индексът възстанови част от изгубеното, но все още отчита спад от 1.1%.

"Пазарите не искат разпространение на войната и засягането на още европейски държави," казва пред Ройтерс Васу Менон, инвестиционен директор в OCBC Bank. "Ако инвеститорите искат да купуват, те имат нужда от голям и дългосрочен апетит към риск."

Пазарите на акции в Азия днес представляват море от червено, като японският индекс Nikkei 225 губи 2.4%, южнокорейският Kospi се понижава с 1.2%, китайският SEC отстъпва с 0.9%, а хонконгският Hnag Seng отчита спад от 2.5%. Австралийският основен индекс отчита понижение от 1%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 ограничиха загубите си от по-рано през деня, но въпреки това губят 0.6%, а тези на технологичния Nasdaq отстъпват с 0.8%. Индексите на Уолстрийт вчера записаха понижения.

Инвеститорите потърсиха спасение при щатските държавни облгации, което понижи лихвите по щатските 10-годишни държавни ценни книжа с 14 базисни пункта до 1.7%. Впоследствие доходността нарасна леко до 1.8%.

Цените на петрола скочиха днес, като пазарите следят и дали групата OPEC+, в която влизат и Саудитска Арабия и Русия, ще увеличи добива, в сравнение с януари.

Майските фючърси на петрола от сорта Брент поскъпнаха до 114.23 долара за барел, след като контрактът поевтиня с 2.2% вчера.

Цените на алуминия, медта и никела се повишиха до нови рекордни нива, след като разширяващите се санкции срещу Русия заплашиха да нарушат допълнително доставките на суровини от един от основните производители в света.

Цената на златото също нараства днес, като е на път да запише най-голямото си седмично повишение от май 2021 г. Спот цената на метала се повишава с 0.05% до 1 935.8 долара за тройунция.

На валутните пазари еврото продължава да поевтинява и е на път да отчете най-лошата си седмица спрямо долара от девет месеца насам. Европейската валута се обезцени с 0.3% до 1.10335 долара и малко по-рано днес се търгуваше над дъната си за деня. Еврото поевтинява с около 1.8% тази седмица, която при това положение би била най-лошата за валутата от юни 2021 г.

Вчера председателят на Федералния резерв на САЩ повтори казаното в сряда, че би подкрепил първоначално вдигане на основната лихва с 0.25%.