Азиатските акции поевтиняват днес, след като инвеститорите спряха, за да си поемат въздух след вчерашния скок.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1%, след като вчера нарасна с 1.4%.

Японският Nikkei добави 0.2%, а южнокорейският KOSPI изгуби 0.15%. Хонконгският Hang Seng затвори с 0.2% надолу, докато китайският Shanghai Composite остана почти без промяна.

Трите основни индекса на Уолстрийт записаха повишения вчера, като ръстът бе оглавен от технологичните акции, което повиши Nasdaq до рекордно ниво на затваряне.

Изнесените в петък добри данни за заетостта в САЩ спомогнаха за възстановяването на оптимизма на инвеститорите по отношение на най-голямата икономика в света, което измести фокуса от напрежението в търговските взаимоотношения между страните.

Италианските партии, спечелили изборите, сформираха коалиционно правителство в петък, слагайки край на политическата криза и избягвайки дестабилизиращи нови избори.

“Сега погледите се насочват към срещата на Федералния резерв и това дали централната банка на САЩ ще даде признаци за ускоряване на темпа на увеличение на лихвите след изнесените силни данни за заетостта,” заявява Масахиро Ичикара, старши анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management в Токио.

Двудневната среща на Фед започва на 12 юни.

На фона на нарасналия апетит към риск, считаните за активи убежища държавни облигации бяха разпродавани, като лихвите по тях нараснаха.

Лихвата по 10-годишните книжа бе близо до 11-дневния връх от 2.946%, достигнат вчера.

Лихвата бе намаляла до 1.5-месечно дъно от 2.759% преди седмица, когато политическата криза в Италия се отрази на инвеститорските нагласи.

Ръстът по лихвите на щатските облигации доведе до поскъпване на долара до близо двуседмичен връх от 109.990 йени и спомогна за ограничаването на ръста на еврото спрямо щатската валута.

Еврото остана без промяна на ниво от 1.1695 долара, след като преди това отстъпи от 12-дневния връх от 1.1754, достигнат в понеделник.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 94.052 пункта, след като вчера се понижи с 0.2%.

Австралийският долар се търгуваше близо до шестседмичния връх от 0.7666 щатски долара, достигнат вчера.

При суровините, цените на петрола нараснаха, след като в предходната сесия паднаха с близо 2%, но нарастващото производство в САЩ и очакванията, че ОПЕК ще увеличи доставките, ограничиха ръста.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.4%, до 75.59 долара за барел, след като вчера изгубиха 2% от стойността си.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.55%, до 65.11 долара за барел. Брентът поевтиня с 1.6% в предходната сесия.

Цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 292.48 долара за тройунция, след като преди това се понижаваше в три поредни дни.