Азиатските акции последваха Уолстрийт надолу днес, след като признаците за засилващото се възстановяване в САЩ подкрепиха залозите за по-висока инфлация и по-ранното ограничаване на стимулите на Федералния резерв.

Доходността по щатските държавни облигации скочи, което оскъпи долара и се отрази негативно на технологичните акции, след като по-добрите от очакваните данни за молбите за помощи при безработицата повишиха очакванията за предстоящите днес данни за неселскостопанската заетост.

Японският Nikkei пада с 0.8% в ранната азиатска сесия, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.3%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи около 0.1%.

На Уолстрийт вчера S&P 500 се понижи с 0.4%, докато технологичният Nasdaq Composite записа спад от 1%. Dow Jones Industrial Average се справи малко по-добре, затваряйки с 0.1% надолу.

В края на сесията щатските акциите получиха известна подкрепа вследствие на появилата се информация, че президентът Джо Байдън е готов да направи компромис относно предложеното увеличение на корпоративния данък.

SOFIX продължава да е сред най-добре представящите се индекси в светаИнвеститорите на Българска фондова борса реализират добра доходност от началото на 2021 г

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 1.6320% по време на азиатската сесия, след като вчера се повиши с близо четири пълни базисни пункта.

Доларовият индекс запази повишението си от 0.7% от вчера, което беше най-голямото от април и се движи около нивото от 90.50.

Ръководителите във Федералния резерв постоянно повтарят, че очакват настоящият инфлационен натиск да бъде преходен и политиката на лесните пари да остане в сила още известно време, те също така говорят все по-често за необходимостта поне да започнат да обсъждат ограничаването на стимулите, пише Ройтерс.

Президентът на подразделението на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс заяви вчера, че икономиката все още е далече от точката, в която централната банка може да започне да изтегля подкрепата си.

На конференция по-късно днес председателят на Фед Джером Пауъл ще говори за централните банки и климатичните промени.

Инвеститорите пресяват внимателно икономическите данни, за да преценят дали инфлацията може да се окаже достатъчно сериозна, за да доведе до ограничаване на стимулите от страна на централната банка.

Миналия месец изнесените много по-слаби от очакваните данни за заетостта намалиха тези очаквания, което от своя страна понижи лихвите по държавните ценни книжа и обезцени долара.

Този месец икономистите прогнозират, че щатската икономика е създала 600 000 нови работни места през май, след като заетостта нарасна с едва 218 000 през април.

Цената на златото отчита понижение след спада от 2% вчера, който беше най-големия от февруари и дойде вследствие на поскъпването на долара.

Суровият петрол отстъпи от близо двегодишните си върхове днес, след като седмичните запаси от суровината на САЩ отчетоха рязък спад, а запасите на горива се увеличиха с повече от очакваното.

Фючърсите на петрола поевтиняват с 0.4%, или 25 цента, до 71.06 долара за барел, след като докоснаха най-високото си ниво от май 2019 г. вчера.

Щатският лек суров петрол (WTI) губи 0.3%, или 23 цента, до 68.58 долара за барел, след като вчера цената му се повиши до 69.40 долара за барел, което беше най-високото ниво от октомври 2018 г.