Азиатските акции се отдалечиха днес от близо двегодишните дъна, достигнати в предходната сесия, а доларът се търгува без промяна преди очакваните по-късно през деня данни за инфлацията в САЩ, които ще предложат насоки за това колко агресивно Федералният резерв ще вдига лихвите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.45%, като се движи малко над най-ниското си ниво от юли 2020 г., докоснато вчера. Японският Nikkei добави 0.3%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 оглави ръста, нараствайки с 1.5%, след като стана ясно, че цените на производител във втората най-голяма икономика в света отчитат най-слаб ръст от година през април, което оставя възможност за още стимули в подкрепа на икономиката.

Строгите ограничения в борбата с COVID-19 се отразиха на китайската икономика. Към вчерашна дата 41 китайски града прилагат пълен или частичен локдаун или някакъв вид ограничителни мерки, според анализатори на Nomura.

Те изчисляват, че около 289.8 милиона души в момента са засегнати от тези мерки в региони, които допринасят с около 33.8 трлн. юана (5.02 трлн. долара) към БВП на Китай.

Основното събитие за деня са данните за инфлацията в САЩ, които се очакват малко по-късно днес и ще предоставят индикации за това дали Фед ще вдига лихвите по-агресивно в борбата с нея, пише Ройтерс.

Миналата седмица Фед вдигна основната си лихва с половин процентен пункт, а председателят Джером Пауъл заяви, че има вероятност от още две такива повишения на идните срещи на централната банка.

На пазарите има спекулации и че Фед ще трябва да повиши лихвата със 75 базисни пункта на някоя от следващите си срещи.

Morgan Stanley: Трейдърите на дребно изгубиха печалбите си от пандемиятаОт Morgan Stanley са изчислили, че непрофесионалните инвеститори сега са на нивата, на които са започнали през януари 2020 г.

Това повиши доходността по щатските държавни облигации и подкрепи долара.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, запазва позиции при 103.86, недалеч от достигнатия в началото на седмицата връх от 104.49, който беше на най-високото ниво от декември 2002 г.

Индексите на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия разнопосочно. Технологичният Nasdaq нарасна с 0.98%, а S&P 500 се повиши с 0.25%, докато Dow Jones Industrial Average затвори с понижение от 0.26%.

Търговията с щатските държавни ценни книжа е спокойна преди очакваните данни. Доходността по 10-годишните облигации остава без промяна на ниво от 2.9869%, след като вчера отстъпи от тригодишния си връх.

Биткойнът се търгуваше на ниво от 31 400 долара, след като вчера падна под 30 000 долара за първи път от юли 2021 г.

Петролът се възстанови от спада в цената в предходния ден.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 1% до 100.03 долара за барел, след като вчера цената му падна под 100 долара за първи път този месец. Брентът се оскъпи с 1.1% до 103.58 долара за барел.

Спот цената на златото се понижи с 0.1% до 1 836.6 долара за тройунция.