Спад при акциите и суровините заради опасенията около икономическия растеж
Азиатските акции поевтиняха до най-ниските си нива от две години, на фона на опасенията на инвеститорите за токсичния коктейл от повишаващи се лихви и по-слаб икономически растеж.
Засилващите се опасения относно рецесия и забавяне на икономическия растеж в Китай повлякоха надолу цените на суровинните валути и петрола, докато доларът се задържа близо до 20-годишни върхове.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 2.3% до 515.7 пункта, записвайки понижение в седма поредна сесия и увеличавайки спада си от началото на годината до 18%. Индексът впоследствие ограничи понижението си до 1.3% за деня.
Фондовите борси в Азия представляваха червено море днес, но индексите се търгуват над дъната си за деня. Японският изгуби 0.9%, австралийският основен индекс се с понижи с 1.3%, а южнокорейският индекс отстъпва с 1.2%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна до най-ниското си ниво от началото на юли 2020 г. Китайските акции са най-лошо представящите се на големите пазари тази година, отчитайки понижения между 21 и 25%. Борсовите индекси в Сингапур и Индонезия отчитат повишения.
Опасенията относно икономическия растеж се появиха, след като централните банки на САЩ, Великобритания и Австралия повишиха лихвените проценти през миналата седмица, а инвеститорите се готвят за допълнително затягане на паричната политика на фона на опитите на централните банкери да се борят с инфлацията.
Хонконгският индекс Hang Seng падна с 4% в началото на днешната сесия, преди да ограничи загубите си близо наполовина. Пазарът в Хонокг беше затворен вчера заради празник.
Вчера Шанхай и Пекин затегнаха ограниченията заради COVID-19, които вече се отразяват сериозно на втората най-голяма икономика в света.
Износът на Китай се забавя до най-ниското си ниво от близо две години, а централната банка на страната обеща подкрепа за забавящата се икономика.
Щатските индексни фючърси излязоха на положителна територия, след като отчитаха понижения по-рано през деня. Фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.4%, докато тези на Dow Jones отчитат повишение от 0.3%. Ръстът при фючърсите на Nasdaq е 0.7%.
Вчера разпродажбите от петък продължиха при щатските индекси, тъй като инвеститорите бързаха да се защитят от евентуален икономически спад.
"Идеята за лек цикъл на затягане на паричната политика се изпари," се казва в доклад на анализатори на ANZ, цитиран от Ройтерс.
Цените на петрола се понижиха вследствие на опасенията относно търсенето на фона на продължаващите опасения относно локдауните в Китай, която е най-големият вносител на суровината.
Фючърсите на Брента поевтиняха с 1% до 104.75 долара за барел, а тези на щатския лек суров (WTI) отстъпват с 1.1% до 101.96 долара за барел, след като записаха спад от 6% в предходната сесия. Въпреки това и двата контракта отчитат повишение от около 35% от началото на годината.
С понижението на цените на петрола суровинните валути, като австралийския и канадския долар, също поевтиняха.
Австралийският долар падна до 0.6920 щатски долара, което беше най-ниското му ниво от юли 2020 г., след като вчера изгуби 1.7% от стойността си. По-ниските цени на петрола засегнаха и канадския долар, който отстъпи до 1.3037 спрямо щатския долар.
Доларовият индекс запазва позиции при 103.6, след като вчера нарасна до 104.19, което беше нов 20-годишен връх.