Азиатските акции последваха щатските индексни фючърси надолу
Азиатските пазари стартираха седмицата колебливо, след като щатските индексни фючърси се понижиха заради опасения около лихвите.
В същото време затягащият се локдаун в Шанхай предизвика притеснения относно световния икономически растеж и евентуална рецесия.
"Станахме свидетели на поредица от повишения на лихвите и нагласи за затягане на паричната политика на фона на намаляваща икономическа активност в Китай и Европа, нови планове за забрана срещу руски енергийни продукти и продължаващ натиск върху предлагането," предупреждават анализатори от Barclays.
"Това създаде мрачната перспектива за трайна инфлация, която принуждава централните банки да вдигат лихвите, въпреки рязко забавящия се икономически растеж."
Няма облекчение и по отношение на политиката на нулев COVID от страна на Китай, след като Шанхай затегна локдауна, засягащ населението на града от 25 милиона души.
Спекулациите, че в Деня на победата руският президент Владимир Путин може да обяви война на Украйна, което ще позволи пълна мобилизация на руските резервни сили, също се отразиха на пазарните нагласи. Путин засега определя действията на Русия в Украйна като "специална военна операция", а не война.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 оглавиха спада с понижение от 1.0%, докато тези на технологичния Nasdaq се понижиха с 0.9%. Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до нов връх от 3.15%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%, докато японският Nikkei губи 1.2%.
Инвеститорите са напрегнати и заради очакваните в сряда данни за потребителските цени в САЩ, като прогнозите са само за леко понижение на инфлацията, но не и за нещо, което би спряло Федералния резерв да вдигна лихвата поне с 50 процентни пункта през юни.
Основната инфлация се очаква да бъде на ниво от 0.4% през април, в сравнение с 0.3% през март, въпреки че очакванията за инфлацията на годишна основа са за леко понижение.
Очакванията за агресивната политика на Фед по отношение на лихвите доведе до повишение на доларовия индекс до 20-годишен връх от 104.070 през миналата седмица, като за последно индексът запазваше позиции при 103.820.
"Апетитът към риск е крехък, а спредовете при доходността по държавните облигации предполагат, че доларовият индекс ще продължи да нараства," казва Шон Калоу, старши валутен анализатор в Westpac, цитиран от Ройтерс.
"Очакваме търсене при доларовия индекс при временни понижения, като нивото от 104 вече беше пробито, а индексът има потенциала да достигне 107."
Еврото се търгува на ниво от 1.0530 спрямо долара, малко над достигнатото напоследък дъно от 1.0481, докато доларът се разменя срещу 130.88 японски йени.
Цените на петрола отстъпват леко на фона на опасенията относно търсенето от страна на Китай, докато страните от Г-7 поеха ангажимент вчера да наложат забрана или постепенно спиране на вноса на руски петрол.
Брентът за последно поевтиняваше с 63 цента до 111.76 долара за барел, докато спадът при щатския лек суров петрол беше от 61 цента до 109.16 долара за барел.