Uber обяви 5.9 млрд. долара загуба за първото тримесечие
Компанията за споделени пътувания и доставки Uber отчете 5.9 млрд. долара загуба, която се дължи основно на дяловете й в други компании.
От компанията обявиха, че почти цялата й загуба е в резултат на спад на стойността на инвестициите в различни компании, в това число два азиатски гиганта в сферата на споделените пътувания – Didi и Grab.
Акциите на Didi и Grab поевтиняха след листването им на борсата в Ню Йорк през миналата година.
Въпреки загубата, шефът на Uber подчерта успеха на компанията при възстановяването от ефектите от пандемията.
"Нашите резултати показват колко голям напредък постигнахме при справянето с излизането от пандемията и как силата на нашата платформа диференцира бизнес представянето ни," заяви главният изпълнителен директор Дара Косровшахи.
От компанията обявиха, че броят на осъществените пътувания е нараснал с 18% на годишна база за първите три месеца на годината. Това е помогнало за увеличение на приходите със 136%.
Не нетна основа загубата на Uber за първото тримесечие скача до 5.9 млрд. долара, в сравнение със 108 млн. долара година по-рано. Увеличението е предизвикано от спада на стойност 5.6 млрд. долара в стойността на дяловете в други компании и най-вече в китайската Didi.
Uber обаче разполага с достатъчно кеш, за да запази тези губещи позиции и да изчака по-добри време, за да продаде дяловете си, заяви финансовият директор Нелсън Чай.
Акциите на Uber поевтиняха с 4.65% вчера.
През 2016 г., когато се сблъска със сериозна конкуренция в Китай, Uber продаде бизнеса си във втората най-голяма икономика в света на Didi в замяна на 18-процентен дял в базираната в Пекин компания.
Пазарната оценка на Didi на американския пазар падна с над 80% от дебюта й на стойност 4.4 млрд. долара на Нюйоркската фондова борса през миналото лято.
Няколко дни след листването китайските регулаторни органи разпоредиха онлайн магазините да не предлагат приложението на Didi, заявявайки, че то събира незаконно потребителски данни.
През декември компанията обяви планове да се отпише от борсата в Ню Йорк и да се листне на тази в Хонконг. Тази седмица от Didi информираха, че IPO-то на компанията е разследвано в САЩ.
През 2018 г., когато и двете компании бяха все още непублични, Uber продаде бизнеса си в Югоизточна Азия на Grab срещу 27.5-процентен дял в базираната в Сингапур компания.
Акциите на Grab поевтиняха рязко при дебюта си на борсата Nasdaq през декември миналата година.
Пазарната капитализация на компанията е паднала с близо 75% от IPO-то, което беше най-голямото в САЩ за компания от Югоизточна Азия.
Uber също така притежава дял в индийската компания за доставка на храна Zomato, с който се сдоби през 2020 г. в замяна на дейността на Uber Eats в Индия.
Цената на акциите на Zomato падна почти наполовина от борсовия дебют на компанията през юни.