Азиатските борсови индекси стартираха последната борсова сесия за седмицата на червено, а доларът поскъпна преди ключовия доклад за работните места в САЩ, очакван по-късно днес. Инвеститорите се подготвят за по-агресивни повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, докато новите локдауни в Китай подхраниха опасенията относно глобалния икономически растеж.

Според консенсусните прогнози на анализаторите, цитирани от Ройтерс, американската икономика вероятно е добавила 300 000 нови работни места през август, запазвайки нивото на безработица около 3.5%. Но ако данните за трудовия пазар се окажат по-сини от очакваното, инвеститорите може и да не ги приемат за добра новина, тъй като биха дали аргумент на Федералния резерв да продължи агресивното затягане на монетарната политика.

Към момента фючърсните пазари оценяват шанса за повишение на лихвите в сащ със 75 базисни пункта на около 75%.

Тази сутрин регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific бележи спад от 0.5%, насочвайки се към най-лошото си седмично представяне от средата на юни. От понеделник насам той загуби 3.6% от стойността си.

Японският Nikkei 225 падна с 0.1% в сутрешната търговия, китайските индекси губят 0.5%, а в Хонконг Hang Seng се понижава с 1%.

В четвъртък югозападната китайска метрополия Чънду обяви локдаун на своите 21.2 милиона жители, докато технологичният център Шенжен също въведе нови правила за социално дистанциране. Все повече китайски градове се се борят с избухването на нови огнища на COVID-19.

С проточването на войната икономиката на Европа се поддава на кризатаТова трябваше да бъде звездната година на Европа, но всичко се промени на 24 февруари с инвазията на Русия в Украйна. Нормалността изчезна, а кризата стана постоянна

Анализаторите от Nomura казват, че това, което става все по-притеснително, е, че горещите точки на COVID-19 в Китай се изместват от отдалечените региони и градове към провинции, които имат много по-голямо значение за националната икономика на Китай.

Цената на петрола се срина с 3% през нощта, но възстанови част от загубените позиции тази сутрин. Основната причина за спада бяха опасенията на пазарните участници за понижаване на глобалното търсене.

Фючърсите на сорта брент поскъпнаха с 2% в петък сутринта до 94.15 долара за барел, докато тези на американския лек суров петрол се повишиха с 1.5% до 88.34 долара за барел.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва дивжението на "зелените пари" спрямо кошница от шест основни валути, се движи близо до 20-годишния си връх. Спрямо йената доларът се търгува на най-високото си ниво за последните 24 години от над 140 юени за долар.