Активността на китайските фабрики се свива за четвърти пореден месец през юли, а непроизводствената активност се забавя до най-слабото си ниво за тази година. Втората по големина икономика в света се затруднява да възстанови темпа си на растеж в резултат на слабото глобално търсене, пише в свой анализ CNBC.

Официалният индекс на мениджърите по покупките в промишлеността достига 49,3 през юли - в сравнение с 49,0 през юни, 48,8 през май и 49,2 през април, сочат данни на Националното статистическо бюро на Китай (НСБ), публикувани в понеделник. Показателят за юли е малко по-добър от медианната прогноза за 49,2 пункта, направена в анкета на Reuters по-рано през месеца.

Данните от понеделник показват също така, че в Китай е регистриран най-слабият официален PMI индекс в непроизводствената сфера за тази година - 51,5 пункта през юли, в сравнение с 53,2 пункта през юни, 54,5 пункта през май и 56,4 пункта през април. Показател за PMI над 50 означава разширяване на активността, докато показател под това ниво говори за свиване.

"Въпреки че през този месец PMI индексът в производствения сектор на Китай се покачи до 49,3%, някои предприятия, участващи в проучването, съобщават, че настоящата външна среда е сложна и тежка, поръчките от чужбина са намалели, а недостатъчното търсене все още е основната трудност, пред която са изправени предприятията", пише Джао Цинхе, висш служител на статистическото бюро.

Китайската икономика се променя. Какво означава това за глобалната? Най-непосредственото отражение вероятно ще се прояви при суровините и индустриалния цикъл, но не само
Тези показания за юли затвърждават "мъчителното" икономическо възстановяване, описано от висшите китайски ръководители миналия понеделник, което Политбюро отдава на недостатъчното вътрешно търсене, трудностите в работата на някои предприятия, многото рискове и скрити опасности в ключови области и мрачната и сложна глобална среда.

Подиндексите на заетостта както в производствения, така и в непроизводствения сектор също отбелязват спад през юли, което показва, че безработицата сред младите хора в Китай достига рекордни стойности. Подиндексът на услугите - основен сектор, в който се наемат млади работници, се забавя с 1,3 процентни пункта през юли спрямо предходния месец.

По-тревожно обаче е, че бизнес очакванията в непроизводствените сектори намаляват спрямо предходния месец.

НБС посочва също така, че строителната активност, която през юли е намаляла с 4,5 процентни пункта спрямо предходния месец, е била засегната от екстремните метеорологични условия.

"Натискът за намаляване на производството леко отслабна. Но това беше повече от компенсирано от рязкото забавяне на активността в строителството и охлаждането на услугите", казва Джулиан Еванс-Причард, ръководител на отдел "Китай" в Capital Economics. "Подкрепата на правителството трябва да доведе до обрат по-късно тази година. Но тъй като официалните лица възприемат сдържан подход към стимулите, всяко ускоряване на растежа вероятно ще бъде скромно”.

Китайски бизнес мисии обикалят света в търсене на източници на растеж В същото време местните администрации са обременени с кумулативен дълг от 9 трилиона долара
Месечно подобрение се наблюдава в подиндексите на новите поръчки и на запасите от суровини, което спомага за малко по-добър от очаквания PMI индекс в промишлеността.

Индексът на покупните цени и индексът на цените на основните суровини отбелязват значителен ръст спрямо предходния месец, добавя НБС, което показва подобряване на ценовите възможности на потребителите.

Шанс за Индия

Според банковата група ANZ забавянето на растежа в Китай ще засегне световното търсене на суровини, което може да се окаже шанс за Индия, тъй като страната може да компенсира част от този спад.

Икономическият растеж на Индия вероятно ще изпревари този на Китай, като южноазиатската страна ще се превърне в третата по големина икономика до края на това десетилетие, прогнозират банката пред CNBC. Това означава, че търсенето на суровини в Индия вероятно ще нарасне, а тя би могла да покрие повече от половината от спада на поръчките на суровини от Китай, особено в енергийния сектор.

"Търсенето на суровини в Индия ще нараства бързо, подкрепено от благоприятните демографски условия, урбанизацията, разширяването на производството и износа и изграждането на инфраструктура", смятат анализаторите на ANZ.

Пред Г-20: Индия ще атакува големите играчи с по-висок данък свръхпечалба Предложението на Индия може да намали оптимизма на членове на Г-20 като Австралия и Япония
Индия изпревари Китай и се превърна в най-многолюдната страна, а според данните на ANZ степента на урбанизация в страната се очаква да нарасне до 40% до 2030 г. от сегашните 35%. Това ще стимулира търсенето на индустриални метали и енергийни суровини.

Годишното търсене на основни суровини в Индия - петрол, въглища, газ, мед, алуминий и стомана, се очаква да нарасне общо с над 5% от сега до 2030 г., изчислява още банката.

За сравнение, търсенето на същите суровини в Китай ще се забави с 1-3%, което ще съпътства прогнозираното забавяне на растежа на БВП на страната до 3,5 % до края на това десетилетие. През второто тримесечие БВП на Китай нарасна с 6,3% на годишна база, което обаче се оказа под пазарните очаквания за растеж от 7,3%.

ANZ прогнозира, че ръстът на търсенето в Индия ще бъде най-силно изразен при петрола и въглищата, в съответствие с голямата зависимост на страната от вноса на петрол, която надхвърля 80%.

Може ли Индия да се превърне във фактор за аерокосмическата индустрия?90% от дейностите по поддръжка и ремонт на самолети в страната се извършват извън нейните граници, но това може да се промени
"Индия ще увеличи усилията си за декарбонизация до 2030 г., но тези усилия може да бъдат осуетени от бързо нарастващите енергийни нужди на страната, значителна част от които все още може да се наложи да бъдат задоволявани с изкопаеми горива", категорични са анализаторите.

Потреблението на петролни продукти в Индия за 2024 г. се очаква да нарасне с почти 5% спрямо сегашните нива и да достигне до 233 805 хил. метрични тона, прогнозира индийската Служба за планиране и анализ на петрола.

Но дори растежът на Китай да не се забавя допълнително, твърдят от ANZ, се очаква през 2030 г. Индия да компенсира 60% от изоставането в търсенето на въглища в Китай и 66% за петрола.

Увеличаващият се акцент на индийското правителство върху развитието на инфраструктурата, енергийния преход и капиталовите разходи може да означава също така, че търсенето на стомана и желязо в страната също ще се повиши. Но огромният недостиг в търсенето, оставен от Китай при стоманата и алуминия, може да се окаже по-труден за запълване. Китай потребява над 50% от световното производство на индустриални метали и стомана.