Инфлацията в САЩ се е понижила миналия месец до най-бавния си годишен темп от повече от 2 години, като основният ценови натиск се е охладил повече от очакваното, съобщават американските финансови медии.

Индексът на потребителските цени (CPI) се е покачил с 3% през юни спрямо година по-рано, съобщи Министерството на труда, което е рязко по-ниско от върха от 9,1% през юни 2022 г. и спад от 4% през май.

За последен път инфлацията е била близо до 3% през март 2021 г.

Все пак тя остава над целта от 2% на Федералния резерв.

Миналия месец членовете на централната банка на САЩ запазиха референтната лихва в диапазона 5%-5,25%. Това беше първата им пауза след 10 последователни увеличения от март 2022 г.

Те обаче сигнализираха, че е вероятно да повишат лихвените проценти до 22-годишен връх на срещата си на 25-26 юли, след последните признаци на по-силна от прогнозираната икономическа активност.

Не се очаква докладът за инфлацията от днес да промени това, коментират CNBC и WSJ, цитирайки анализатори, според които Централната банка на САЩ ще приеме данните като потвърждение, че паричната ѝ политика постига желания ефект.

Докато инфлацията спада, икономиката на САЩ тази година остава устойчива, опровергавайки прогнозите за забавяне. Наемането на работна ръка се е забавило през юни, но все още е силно, въпреки че потребителските разходи се охладиха през май в сравнение с предходния месец.

Икономическото производство на САЩ се е повишило с 2,3% годишен темп през наскоро приключилото второ тримесечие, според най-новата оценка на Фед в Атланта.

Траекторията на лихвите на Фед зависи от ключов доклад за инфлациятаДокладът за индекса на потребителските цени за юни, който е ключов показател за инфлацията, ще бъде публикуван в сряда

Така наречените основни потребителски цени, които изключват променливите хранителни и енергийни категории, са се повишили с 4,8% през юни спрямо година по-рано, най-бавният темп от октомври 2021 г. и спад от 5,3% през май. Икономистите изчисляват, че основните цени са се повишили с 5%.

Като цяло потребителските цени се увеличават със сезонно коригирани 0,2% през юни спрямо предходния месец, в сравнение с ръст от 0,1% през май.

Основните потребителски цени се повишават с 0,2%, най-малкото едномесечно увеличение от август 2021 г., което предполага, че основният ценови натиск постепенно отслабва.

Служителите на Фед са фокусирани върху охлаждането на упорито високата базова инфлация и виждат основните цени като по-добър показател.

Нарастващите цени на автомобилите, силното търсене на трудоемки услуги като ремонт на автомобили и скок в цените на наемите на жилища са допринесли за основната инфлация, става ясно още от днешния доклад.