Китайските акции поевтиняват днес, ден след като Китайската комунистическата партия отбеляза своята 100-годишнина. Други борсови индекси в региона бележат повишения след рекордите на Уолстрийт от вчера и преди очакваните по-късно днес данни за заетостта в САЩ.

Японският Nikkei бележи повишение от 0.3%, а повечето пазари в региона отчитат лек ръст, но азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.7% заради спада при акциите в Китай и Хонконг.

Индексът Shanghai Composite се понижи с 1.2% на фона на спекулациите, че Централната банка на Китай може да започне да затяга паричната политика и на предупрежденията на китайския президент Си Дзинпин към чуждите сили в речта му по случай 100-годишнината на Китайската комунистическа партия.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 записа рекордно ниво на затваряне в шеста поредна сесия, след като новото тримесечие започна с оптимистични данни за икономиката.

Молбите за помощи при безработица в САЩ продължават да намаляват, докосвайки най-ниското си ниво от затварянията заради пандемията, а доклад на Challenger, Gray & Christmas показа, че планираните съкращения от страна на щатските компании намаляват с 88% на годишна база, падайки до 21-годишен минимум.

Отделен индекс на производството в САЩ показа, че фабричната активност се понижава от 61.2 пункта през май до 60.6 през миналия месец, но остава над 50, което е индикатор за ръст на производството.

Цените на металите растат, но не се отварят нови мини. Ето защо...В миналото, в периоди на поскъпване на суровините, минните компании масово инвестираха в големи проекти

Данните за неселскостопанската заетост, които трябва да излязат по-късно днес, се очаква да покажат, че щатската икономика е създала 700 000 нови работни места през юни. Икономистите пък прогнозират повишение на заплащането за юни с около 0.4%.

Перспективите за силни икономическо възстановяване подкрепят пазарите на акции, но инвеститорите остават притеснени от това, че рязкото възстановяване от пандемията би могло да повиши инфлацията до неудобни за Федералния резерв на САЩ нива.

На пазарите на държавни облигации, доходността по 10-годишните щатски книжа бе на ниво от 1.466%, като до голяма степен се задържа под 1.5% през последните няколко седмици, отчасти заради отслабващите очаквания относно инфлацията, информира Ройтерс.

На валутните пазари, доларът се търгува на 15-месечен връх спрямо йената и на многомесечни максимуми спрямо други основни валути, тъй като трейдъри очакват евентуални силни данни за заетостта в САЩ да оскъпят още повече щатската валута.

Доларът поскъпна до 111.66 спрямо йената, достигайки най-високото си ниво от март 2020 г.

Еврото се понижи до тримесечно дъно от 1.1837 долара вчера и за последно се търгуваше на ниво от 1.1845.

Австралийският долар падна до 0.7461 щатски долара, след като вчера се понижи до най-ниското си ниво от декември.

Цените на петрола запазват позиции вследствие на индикациите, че групата OPEC+ може да увеличи производството по-бавно от очакваното в идните месеци, докато в същото време нарастващото търсене на горива в световен мащаб ограничава предлагането.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуват на цена от 75.01 долара за барел, след като преди достигнаха 76.22 долара, което бе най-високото ниво от октомври 2018 г.