Азиатските фондови пазари се понижиха в сряда, тъй като реалността попари надеждите на инвеститорите за меко приземяване на американската икономика, както и ентусиазма им около разхлабването на COVID-мерките в Китай.
Предупрежденията от големите американски банки за вероятна рецесия през следващата година тласнаха S&P 500 надолу за четвърта поредна сесия във вторник и спирачките настъпиха на ралито, което продължи почти два месеца. Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън отбеляза, че високата инфлация ще намали потребителските разходи и най-вероятно ще повлече най-голямата икономика в света в рецесия през следващата година.
Петролът също се понижи рязко и с фючърси за сорт Брент при 79,50 долара за барел се върна там, където започна годината, пише Reuters.
Японският индекс Nikkei 225 падна с 0,72% и затвори на 27 686, докато по-широкият индекс Topix загуби 0,1% до 1948 пункта.
Инвеститорите също така реагираха на данните, които сочат, че настроенията на големите производители в Япония са се подобрили през декември. Технологичните акции водеха спада със значителни загуби от Tokyo Electron (-3,8%), Lasertec (-5%), Advantest (-1,5%), Shift Inc (-2%) и Socionext Inc (-4%). Други индекси също отбелязаха спад, включително Fast Retailing (-1,9%), пише Traiding Economics.

„Част от оптимизма, който даде тласък на ралито, е подложен на изпитание“, изтъкна Шейн Оливър, ръководител на инвестиционната стратегия в австралийската AMP.
Фючърсите на S&P 500 са без промяна в Азия, докато европейските се покачиха с 0,1%.

Националният здравен орган на Китай заяви в сряда, че безсимптомните случаи на COVID-19 и тези с леки симптоми могат да се лекуват сами, докато са под карантина у дома.
Въпреки че някои от обявените от китайските власти мерки са сигнал за облекчаване, те са и знак, че Китай подготвя хората си да живеят с болестта след почти три години на осакатяващи ограничения, които удариха икономиката.

Реакцията на пазара обаче беше приглушена, тъй като фокусът се измества върху това доколко Китай може да изпълни промяната на политиката си, особено ако новите случаи на COVID нараснат през зимата. Анализаторите казват, че пътят към пълното отваряне на икономиката ще бъде дълъг и неравен и не без риск.
Shanghai Composite Index падна с 0,6%, хонконгският Hang Seng загуби 1%, а юанът беше като цяло стабилен, отказвайки се от ранните печалби.
Shanghai 50 се търгува на 2674 – слизайки надолу с 11 пункта или с 0,41% от предишната търговска сесия. Поглеждайки назад, през последните четири седмици индексът е загубил 8,74 на сто. За последните 12 месеца цената му падна с 19,09 на сто, пише Trading Economics.

Китай отчете слаби данни за търговията през ноември – и вносът, и износът претърпяха най-големите си месечни спадове от 2020 г. досега, което предвещава слабо възстановяване.

Централната банка на Индия (RBI ) е поредната, която забавя темпото на повишаване на лихвените проценти. Институцията обяви ръст с 35 базисни пункта до 6,25%, по-малко от трите увеличения с 50 базисни пункта, които направи преди това.

Решението е продиктувано от на забавянето на инфлацията. Годишното ниво се понижи до 6,77% през октомври, което е спад от петмесечния връх от 7,41% през септември.

Въпреки че инфлацията достигна тримесечно дъно през октомври, тя остана над допустимия диапазон на RBI от 2-6%. Затова институцията предприе повишение с 50 базисни пункта през септември, което доведе лихвения процент до ниво, невиждано от март 2019 г., в съответствие със затягането на ставките на глобалните централни банки.
RBI запази своята прогноза за инфлацията за финансовата 2023 г. на 6,7% и понижи за икономическия си растеж от 7,0% на 6,8 на сто, информира Trading Economics.