Международният валутен фонд все още не смята, че достатъчно банки ограничават кредитирането до степен, която да принуди Федералния резерв на САЩ да промени курса си по отношение на лихвените проценти.

„Все още не виждаме значително забавяне на кредитирането, поне не в мащаба, който би довел до отстъпление на Фед“, коментира управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева пред CNBC.

В доклад от миналия месец Фед предупреди, че кредиторите са притеснени от предстоящите условия, тъй като проблемите в средно големите финансови институции в САЩ накараха банките да затегнат стандартите за кредитиране на домакинствата и бизнеса.

Експертите по кредитиране на Фед добавиха, че очакват проблемите да продължат през следващата година поради понижените прогнози за растеж и опасенията относно изтичането на депозити и намалената толерантност към риск.

„Не мога да кажа с пълна категоричност, че се намираме в изключително несигурна среда. Затова обръщайте внимание на тенденциите и бъдете гъвкави – коригирайки се, ако тенденциите се променят“, коментира Георгиева пред CNBC.


Няма признаци, че големите централни банки ще спрат повишаването на лихвитеТвърдата основна инфлация, стегнатите пазари на труда и изненадващо устойчивата световна икономика карат някои икономисти да преразгледат очакванията си

Тъй като МВФ все още не вижда значително забавяне на кредитирането, Георгиева смята, че в съчетание с доклада за устойчивия пазар на труда в САЩ от петък, Фед може да продължи с агресивния курс на повишаване на лихвите.

„Натискът, който идва от нарастващите доходи и безработицата, която все още е много, много ниска, означава, че Фед ще трябва да запази курса си“, казва Георгиева и добавя, че според МВФ централната банка на САЩ „може да се наложи да направи малко повече“.

Георгиева прогнозира, че нивото на безработица в САЩ ще надхвърли 4%, стигайки до 4,5%, водено от още повишения на лихвите от Фед.

Федералният резерв вероятно ще остане ястребов

Постоянната сила на американската икономика води до погрешни залагания, че Фед ще направи намаления на лихвените проценти тази година, потенциално подкопавайки ключов елемент от подкрепата за ръста на акциите през 2023 г., пише днес The Wall Street Journal.

В момента инвеститорите очакват целевата лихва на Фед да достигне 5% в края на годината, според Tradeweb, спрямо малко над 4% миналия месец.

Предишните очаквания, че лихвите ще паднат преди декември 2023 г. помогнаха за стимулиране на пазарите тази година, особено що се касае до големите технологични компании. Акциите на Meta, Apple, Amazon.com и Facebook, които пострадаха през 2022 г. с покачването на лихвите, са нараснали с повече от 35% за 2023 г. Nasdaq Composite е спечелил 28%.


Мечите залози срещу S&P 500 нарастватИндексът би бил отрицателен за годината без приноса на седемте големи технологични компании

Някои анализатори обаче предупреждават, че втората половина на годината с по-високи лихвени проценти вероятно ще повлияе на акциите, въпреки постоянната сила на икономиката и корпоративните печалби. Мнозина отбелязват, че повечето фондови сектори в САЩ са слаби тази година, въпреки че основните индекси се покачват.

Nasdaq се повиши рязко, воден обаче само от няколко имена, докато повечето акции извън тях са надолу, отбелязват експерти, цитирани от WSJ.

Инфлацията също се оказва много по-упорита, отколкото инвеститорите предполагаха, че ще бъде преди 12 месеца. Миналото лято прогнозите за ръста на цените за година напред сочеха бърз спад до 2% в средата на 2023 г. Последното отчитане на индекса на потребителските цени е 4,9%.

Това означава, че дори Фед да пропусне повишаването на лихвените проценти този месец, ще обмисли ново увеличение на следващото си заседание.


Акциите оставиха заплахата от дефолт зад гърба си, но има още рисковеИнвеститорите, фиксирани върху сделката за лимита на дълга, може да са пропуснали голямата промяна в очакванията за паричната политика на Фед

Намаляването на очакванията, че централната банка на САЩ ще понижи лихвените проценти повишава доходността на краткосрочните държавни облигации, която следва плътно очакванията на инвеститорите за политиката на Фед. Доходността на 2-годишните книжа приключи в петък на 4,501%, спрямо 4,064% в края на април.

Елън Зентнър, главен икономист на Morgan Stanley в САЩ, все пак продължава да се придържа към очакването си, че Фед ще остави лихвените проценти непроменени на срещата си през юни и ще остане на пауза до края на годината. Според него Фед ще започне да намалява лихвите през първото тримесечие на 2024 г.