Инфлацията в САЩ се охлажда съвсем леко, все още не е близо до целта на Фед
Цените на широка гама от стоки и услуги в САЩ са се повишили през ноември, но ръстът до голяма степен е в съответствие с очакванията.
Индексът на потребителските цени, внимателно наблюдаван индикатор за инфлацията, се е увеличил с 0,1% през ноември и е нараснал с 3,1% спрямо предходната година, съобщи Министерството на труда във вторник. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха годишен процент от 3,1%.
Докато на месечна база индексът показва повишение спрямо октомври, на годишна основа той отново спада, след като достигна 3,2% месец по-рано.
Като се изключат нестабилните цени на храните и енергията, основният индекс на потребителските цени се е увеличил с 0,3% спрямо предходния месец и с 4% спрямо година по-рано. И двете числа са в съответствие с прогнозите и почти не са се променили спрямо октомври.
Данните за ноември все още са доста над целта на Фед от 2%, въпреки че показват продължаващ напредък към нея. Централните банкери се фокусират повече върху базовата инфлация като сигнал за по-дългосрочни тенденции.
Докладът е „в съответствие с очакванията, въпреки че вероятно не е толкова добър, колкото това, на което някои може би са се надявали - че ще започнем да виждаме по-голямо забавяне на месечна база“, казва за CNBC Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab.
Wall Street отвори с малка промяна след новините, като основните индекси бяха леко негативни в началото на търговията. Доходността на държавните облигации се повиши.
Намаляването на цените на горивата с 2,3% е помогнало за задържането на инфлацията. Цените на храните са се повишили с 0,2%. На годишна база те са се повишили с 2,9%, докато цените на енергията са спаднали с 5,4%.
Разходите за жилища, които съставляват около една трета от теглото на индекса, са се увеличили с 0,4% на месечна база и с 6,5% на годишна. Въпреки това, годишният процент показва постоянен спад след пика си в началото на 2023 г.
„Отслабващата инфлация не означава, че цените падат. Всъщност цените за почти всичко все още са по-високи, отколкото бяха преди пандемията“, казва Лиза Стъртевант, главен икономист в Bright MLS. „По-специално разходите за жилища тежат върху много хора и семейства.“
След спад в продължение на пет поредни месеца, цените на употребяваните превозни средства са се повишили с 1,6% през ноември, а автомобилните застраховки са скочили с 1% и с 19,2% на годишна база. Разходите за медицински грижи са се повишили с 0,6%, докато за облекло - с 1,3%.
Реалните средни почасови доходи се повишават с 0,2% спрямо миналия месец и с 0,8% спрямо година по-рано, съобщи Министерството на труда в отделно съобщение.
Изявлението идва, когато Фед започва своята двудневна среща, по време на която се очаква да задържи лихвените проценти стабилни за трети пореден път.
Пазарите обаче гледат по-внимателно сигналите на Фед за бъдещето.
След повишаване на лихвите 11 пъти от март 2022 г. насам, от централните банкери се очаква да сигнализират, че затягането е приключило и предстоят намаления, първото от които вероятно ще се случи през май.
Фючърсните пазари показват, че Фед ще облекчи лихвите агресивно през 2024 г., намалявайки ги с 1,25 процентни пункта до края на годината. Респондентите в проучване на CNBC обаче смятат, че централната банка ще се движи с доста по-премерено темпо.