Инфлацията в САЩ спада наполовина от върха си, но остава висока за Фед
Инфлацията в САЩ през май е намаляла наполовина от миналогодишния си връх, но остава далеч над това, което членовете на Федералния резерв биха искали да видят.
Индексът на потребителските цени (CPI) в САЩ за миналия месец е 4% на годишна база, съобщи Министерството на труда във вторник, което е доста под достигнатия през юни 2022 г. връх от 9,1% и спад от 4,9% през април.
Т. нар. основни потребителски цени, които изключват променливите хранителни и енергийни категории, са се покачили с 5,3% през май на годишна база, спадайки от 5,5% през април. Икономистите виждат този показател като по-добър индикатор за предстоящата посока на инфлацията.
Основните цени остават високи отчасти заради по-ранния скок в цените на наемите на жилища, който продължава да се отразява в данните за инфлацията, отбелязва The Wall Street Journal.
Общите потребителски цени са се увеличили с 0,1% през май спрямо предходния месец, което е спад от увеличението от 0,4% през април. Основните потребителски цени са нараснали с 0,4% през май спрямо предходния месец, със същия темп като през април и март.
Инфлацията през май се дължи на покачващите се цени на жилищата заедно с по-високите цени на употребяваните превозни средства и храните, посочи Министерството на труда. Цените на енергията са намалели с 3,6% през май спрямо април.
За да забави икономическия растеж и да укроти инфлацията, Федералният резерв на САЩ агресивно повишава лихвите от миналата година, като на последната си среща през май членовете на Фед повишиха референтния лихвен процент до текущ диапазон между 5% и 5,25%, най-високото му ниво от 16 години.
Срещата на Фед, на която централната банка трябва да вземе решение за следващите си стъпки за охлаждане на инфлацията, започва днес. Очаква се банкерите да оставят лихвените проценти на сегашните им нива, но и да планират ново увеличение през лятото или есента, ако сметнат, че не е постигнат достатъчен напредък по отношение на битката с ценовия натиск.
Притесненията, че инфлацията не се забавя достатъчно бързо, може да накарат повече от членовете на Фед да сигнализират в прогнозите си, които ще бъдат публикувани в сряда, че са готови да вдигнат лихвите отново по-късно тази година, посочва WSJ.
Икономиката на САЩ запази инерция през тази година, отклонявайки прогнозите за рецесия, отбелязва още изданието. Пазарът на труда остава стабилен и потребителите са увеличили разходите си, но от друга страна икономическото производство намалява. Евентуална кредитна криза след колапса на няколко регионални банки през март може да срине икономиката.