Много инвеститори по целия свят следят отблизо последиците от прекратения бунт в Русия в събота с очакване при отварянето на пазарите в неделя да се насочат към сигурни убежища като американските държавни облигации и долара, става ясно от анализ на Reuters.

Тежко въоръжените руски наемници, водени от Евгений Пригожин, бивш съюзник на президента Владимир Путин и ръководител на армията "Вагнер", напреднаха по по-голямата част от пътя към Москва, след като превзеха град Ростов, но след това спряха настъплението си, намалявайки сериозното предизвикателство. В събота вечерта те започнаха да се изтеглят от завзетия от тях военен щаб в Ростов.

Пригожин заяви, че бойците му контролират военни обекти в Ростов на ДонРъководителят на частната военна компания Вагнер обяви бунт срещу руската армия


„Финансовите пазари често са нестабилни след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., което предизвика разриви в световните финанси, тъй като банките и инвеститорите бързаха да се освободят от някои експозиции. След събитията в събота много инвеститори са се съсредоточили върху потенциалното въздействие върху сигурни активи като американските държавни ценни книжа и върху цените на суровините, тъй като Русия е основен доставчик на енергоносители“, обясняват от информационната агенция и цитират Генадий Голдберг, ръководител на отдела за лихвена стратегия в САЩ в TD Securities, Ню Йорк, който казва:

"Със сигурност предстои да видим какво ще се случи през следващите ден-два, но ако остане несигурност относно ръководството в Русия, инвеститорите може да се насочат към сигурни убежища. Въпреки деескалацията инвеститорите може да останат нервни от последващата нестабилност, а оттам и предпазливи".

Ситуацията в Русия влезе във фокуса на вниманието в световен мащаб и съживи стария страх във Вашингтон за това какво ще се случи с ядрените запаси на Русия в случай на вътрешни сътресения.

Пригожин спира настъплението към Москва и връща Това заяви самият той в Telegram


"Пазарите обикновено не реагират добре на събития, които са в развитие и са несигурни", особено свързани с Путин и Русия, казва и Куинси Кросби, главен глобален стратег в LPL Financial. "Ако несигурността ескалира, ще видите, че съкровищните облигации ще станат предпочитани, както и златото. Японската йена също има склонност да печели в подобни ситуации", казва Кросби, посочвайки типичните сигурни активи, които инвеститорите купуват, когато рисковете се увеличават.

Аластър Уинтър, глобален инвестиционен стратег в Argyll Europe, пък е категоричен, че макар деескалацията да означава, че сега пазарите може да не реагират много, "Путин явно е отслабен и ще има още събития". По думите му щатският долар намира "известна подкрепа, тъй като пазарът се връща към спекулациите относно повишаването и намаляването на лихвените проценти и рецесията в различните икономики".

Международният отзвук след бунта на Светът следи внимателно ситуацията в Русия


През последните месеци акциите се движат предимно във възходяща посока, което според някои анализатори може да ги направи по-уязвими към разпродажби. От началото на годината досега S&P 500 е нараснал с 13%, въпреки че през последните дни изпуска парата, тъй като лихвените проценти са във фокуса на вниманието. А миналата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл сигнализира за предстоящи нови повишения на лихвените проценти.

Но все пак има и анализатори, които не виждат особена реакция на инвеститорите, тъй като ситуацията изглежда неясна. Рич Стайнбърг, главен пазарен стратег в Colony Group в Бока Ратон, Флорида, е от тях и посочва, че "пазарите един вид ще третират това като още един геополитически риск", "а някои изхабени нерви бяха успокоени в краткосрочен план" от деескалацията.