Китайските акции изтеглиха азиатските пазари нагоре днес, въпреки че нагласите са все още предпазливи преди дебата на кандидат-президентите в САЩ и след като скокът в броя на новите случаи на коронавирус подкопа надеждите относно възстановяването на световната икономика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI’s нарасна с 0.5%, до 550.47, но все още е близо до двумесечното дъно от 543.66, достигнато през миналата седмица.

Индексът е на път да приключи месеца дълбоко на отрицателна територия след три поредни месечни повишения, тъй като пандемията продължава да нанася поражения по света и засилва опасенията на инвеститорите отново високите цени на акциите.

Китайските акции отвориха с повишения и помогнаха на азиатските пазари, като индексът на сините чипове CSI 300 нарасна с 0.85%. Шанхайският SSE добави 0.5%.

Изнесените през уикенда данни показаха, че печалбите на китайските промишлени компании нарастват в четвърти пореден месец през август, подкрепени от ръста в цените на суровините и производството на оборудване.

Японският Nikkei днес отчита повишение от 0.75%, отчасти вследствие на по-евтината йена, докато южнокорейският индекс KOSPI добави 1.1%, информира Ройтерс.

Австралийският основен индекс изтри първоначалните си загуби и бележи повишение вследствие на резкия спад на новите случаи на коронавирус във втория най-многолюден щат в страната - Виктория, което позволи на властите да вдигнат част от ограниченията.

Повишенията в Азия следват ръста на Уолстрийт от петък, въпреки че анализатори очакват те да бъдат краткотрайни, тъй като надеждите за икономическия растеж започват да отслабват.

Особено притеснителен е ръстът на новите случаи на COVID-19 в Европа, който попари надеждите, че властите са успели да наложат известен контрол над заразата и подложи под допълнителен натиск компаниите, които вече отчитат загуби.

Броят на случаите на COVID-19 наближават 33 милиона в световен мащаб, а починалите са 992 470, като Европа отчита скок в броя на новозаразените.

Фокосуът на инвеститорите се насочва към първия дебат между президента на САЩ Доналд Тръмп и кандидатът на демократите Джо Байдън, който ще се проведе във вторник, преди предстоящите избори през ноември.

Евентуално силно представяне от страна на Байдън, който в момента има леко предимство в социологическите проучвания, може да подкрепи акциите на компании, свързани със световната търговия и възобновяемите източници, докато победа на Тръмп ще даде тласък на сектора на изкопаемите горива и отбраната.

Пазарите ще се фокусират и върху напредването на преговорите за нови стимули в САЩ, а инвеститорите ще следят и продължаващите преговори между ЕС и Великобритания.

При валутите доларът отстъпи от близо двуседмичния си връх спрямо японската йена до 105.44.

Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1628 долара, недалече от двумесечното дъно от 1.1611, достигнато в петък.

Британският паунд нарасна с 0.1%, до 1.2760 долара.

При суровините цените на петрола бяха поставени под натиск, след като възобновените ограничения върху придвижването в различни страни с цел ограничаване на броя на новите случаи на коронавирус влошиха перспективите пред възстановяването на търсенето.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 18 цента, до 41.74 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 19 цента, до 40.06 долара за барел.

Цената на златото нараства леко до 1 861.8 долара за тройунция, но въпреки това е далече от достигнатото през август рекордно ниво от над 2 000 долара за тройунция.