Държавните облигации поевтиняват, японските акции поскъпнаха до 30-годишен връх, а другите азиатски акции се търгуваха близо до рекордни нива, след като инвеститорите се концентрираха върху перспективите за стимули в САЩ и продължиха да залагат на възстановяване и растеж на световната икономика.

Японският индекс Nikkei нарасна с 1.4% - до най-високото си ниво от август 1990 г. Индексът бележи повишение от над 8% в рамките на три седмици. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI запазва позиции, като отбелязва минимално понижение от достигнатото в понеделник рекордно ниво.

Щатските държавни облигации, които поскъпнаха вчера след уверението, че Федералният резерв ще продължи да изкупува облигации, се разпродаваха отново, след като CNN информира, че новоизбраният президент Джо Байдън обмисля пакет от стимули на стойност 2 трлн. долара.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации, която нараства, когато цената им пада, се повиши с 1.7 базисни пункта по време на азиатската сесия.

Доходността по 10-годишните книжа нараства с над 19 базисни пункта от началото на годината.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се повишават с 0.2% днес, докато тези на EuroSTOXX 50 нарастват с 0.3%.

Валутните пазари заемат изчаквателна позиция, като инвеститорите скъсяват долара и се чудят дали евентуално ограничаване на стимулите от страна на Фед може да ограничи поевтиняването на щатската валута.

Доларът поскъпна с 0.2%, до 104.12 йени след публикацията на CNN, в която беше цитиран законодател с връзки с Байдън. Новоизбраният президент на САЩ се очаква да обяви икономическите си планове днес.

Трейдърите ще очакват и изказването на председателя на Фед Джером Пауъл по-късно днес.

2021 може да е годината на стратегията Кучетата на DowПри тази теория всяка от 10-те компании участва с еднакво тегло при изчисляването на доходността - 10%

Австралийският и новозеландският долари се стабилизираха, след като вчера записаха леки понижения. Австралийският долар се търгува срещу 0.7733 щатски долара, докато новозеландският се разменя срещу 0.7174. Еврото се търгува на ниво от 1.2141 спрямо долара и се разменя срещу 126.3 йени.

Междувременно, силните икономически данни от Азия не спират. Износът на Китай нараства с повече от очакваното през декември, което е индикация за стабилно търсене в световен мащаб, докато машинните поръчки в Япония бележат повишение във втори пореден месец.

Индексът на китайските сини чипове отстъпи от 13-годишния си връх, достигнат вчера, след като инвеститорите прибраха малко печалби.

Листваните на борсата в Хонконг акции на китайските технологични гиганти Alibaba и Tencent поскъпнаха, след като източници на Reuters и Wall Street Journal информираха, че в САЩ са се отказали от плана за разширяване на забраната за инвестиции в акции на китайски компании.

Във Вашингтон контролираната от демократите Камара на представителите в Конгреса гласува за втори път за импийчмънт на президента Доналд Тръмп. Пазарите обаче бяха по-фокусирани върху неговите атаки срещу китайските компании.

Тръмп подкрепи забраната за щатски инвестиции в китайски компании, смятани за свързани с военните, като поясни късно вчера, че американските инвеститори не могат да притежават техни акции след ноември 2021 г.

На суровинните пазари фючърсите на петрола отчитат лек спад в цената, след като нови повишения в броя на случаите на коронавирус породиха опасения за още блокади и по-слабо търсене на енергийни продукти.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.1%, до 55.91 долара за баре. Понижението при тези на щатския лек суров петрол също беше от 0.1% до 52.81 долара за барел.

Златото, което не носи лихва, поевтинява с 0.2%, до 1 838 долара за тройунция, доста под двумесечния връх от 1 959 долара, достигнат преди седмица.