Фондовите борси в световен мащаб отчетоха сериозен ръст в понеделник, след като през уикенда стана ясно, че кандидатът на демократическата партия Джо Байдън е избран за следващия президент на САЩ.

Ръстът беше подсилен допълнително и от обещаващата новина за ефективна ваксина срещу коронавируса.

Важните президентски избори в САЩ се оказаха по-оспорвани, отколкото се очакваше, като категоричната победа на Демократическата партия, наричана още “синя вълна”, която много финансови анализатори прогнозираха, така и не се осъществи.

Прогнозите за надмощие на демократите в камарата на представителите и на републиканците в Сената също така вероятно ще ограничат драстичните политически промени, които Байдън ще може да направи като президент.

Какво обаче означава това за пазарите?

Разделен Конгрес

Историята предполага, че този изход от изборите, всъщност, е „възможно най-добрият сценарий“ за инвестиращите в акции, казва пред CNBC Дейвид Хенри, инвестиционен мениджър в бритaнската компания Quilter Cheviot.

Анализи на всички евентуални политически сценарии до 1945 г. показват, че комбинацията от президент от Демократическата партия и разделен Конгрес е генерирала най-голямата средна годишна доходност на щатския пазар на акции от близо 14% в доларово изражение.

За момента се очаква Демократическата партия да запази контрола си над Камарата на представителите. Контролът над Сената предстои да бъде определен, като през януари ще се гласува за две места от щата Джорджия.

Според компанията за управление на активи BlackRock обаче е малко вероятно демократите да спечелят Сената. При това положение разделеният Конгрес ще ограничи способността на администрацията на Байдън да предложи по-голям пакет от икономически стимули, обществени разходи, данъчна или здравна реформа, както и законодателни промени във връзка с климатичните промени.

Когато става въпрос за конкретни акции, Дейвид Хенри от Quilter Cheviot казва, че ако Конгресът е разделен, няма да има “силни, еднолични законодателни марки, които да ограничават прекалено успешните бизнес модели.”

“Би трябвало да очакваме компаниите, които са се справяли добре преди изборите, да продължат да го правят,” добавя той.

Според Вилем Селс, старши пазарен анализатор в HSBC Global Private Banking, акциите на компаниите в сферата на технологиите и здравеопазването вероятно ще се облагодетелстват, тъй като пазарите “се опасяваха от допълнителни регулации” в тези сектори.

При това положение от HSBC остават положително настроени относно онлайн потреблението, автоматизацията, 5G мрежите и технологиите в сферата на здравеопазването, добавя Селс.

По-малко търговски войни, повече търговски преговори

Изборите през 2020 г. дойдоха след трудни четири години за международните отношение при настоящия президент Доналд Тръмп, който предизвика търговска война с Китай и множество търговски спорове с Европа.

По време на мандата на Байдън може да има “по-мек и със сигурност по-съвместен” подход към световните търговски отношения, смята Луис Дъдли, инвестиционен мениджър във Federated Hermes.

Според нея това означава по-малко пазарна волатилност вследствие на макрикономически фактори, каквато се наблюдaваше в последните няколко години с Тръмп, като “може би ще има по-малко търговски войни и повече търговски преговори.”

Кой е Джоузеф Байдън?Джоузеф Байдън е роден на 20 ноември 1942 г. в град Скрентън, щата Пенсилвания, в англо-ирландско католическо семейство

Това би създало по-добра бизнес среда за компаниите, които процъфтяват в условия на сигурност, добавя Дъдли.

Примери за това биха могли да бъдат компании, свързани с Американския съвет за международен бизнес, казва Дъдли, в който влизат високопоставени ръководители от големи компании, като Microsoft и Pfizer.

Дейвид Хенри от Quilter Cheviot казва, че ако САЩ започне да гледа “повече навън с известно завръщане към глобализацията” при управлението на Байдън, той очаква ползите от това да “се разпрострат в световен мащаб.”

“Регионите, които са малко по-чувствителни към световния икономически растеж, вероятно ще се облагодетелстват, по–конкретно Европа и Япония, чрез своите производствени сектори,” казва той.

Климатични промени

Дори и с ограниченията на потенциално разделения Конгрес, Дъдли посочва плановете на Байдън за борба с климатичните промени като друга сфера, която инвеститорите трябва да следят.

Байдън обеща САЩ да се върне в Парижкото споразумение за климата, от което страната беше извадена от Тръмп през 2017 г. Байдън също така планира САЩ да достигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

Според Дъдли това отново може да бъде счетено за “съвместен ход,” тъй като Китай и Европа също обявиха подобни климатични цели.

В САЩ предполагаемото увеличение на ифраструктурните разходи във връзка с това пренасочване към екологични цели вероятно ще облагодетелства компании в сферата на електромобилите, батериите, вятърната и слънчевата енергия.