Спадът на китайските пазари се отрази на азиатските акции днес, с влизането в сила на митатата на Вашингтон върху вноса на китайски стоки, които мнозина се опасяват, че може да предизвикат търговска война, която да навреди на световната икономика.

По-рано днес Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губеше 0.3%, изтривайки скромния си ръст от началото на седмица. Индексът губи 8.8% от 7 юни насам.

Южнокорейският Kospi се понижи с 0.2%, а тайванският основен индекс изгуби 0.4%. Австралийският индекс нараства с 0.4%.

Търговията в Китай бе волатилна, като индексът на сините чипове CSI300 се колебаеше между положителна и отрицателна територия. За последно иднексът губеше 0.2%, докато Shanghai Composite се понижаваше с 0.3%.

Японският Nikkei днес нарасна с 0.7%, след като вчера затвори на тримесечно дъно.

Щатските и европейските акции бяха подкрепени вчера от добрите икономическите данни за Германия. Акциите на автопроизводителите поскъпнаха, след като германският канцлер Ангела Меркел заяви, че би покрепила намаляване на митатата на ЕС върху вноса на щатски автомобили, след като Вашингтон предложи да се откаже от митата, с които заплашваше да обложи вноса на европейски автомобили.

Това отслабване на напрежението подпомогна ръста на японския Nikkei, като книжата на автопроизводителя Honda Motor Co поскъпнаха с 2%, а тези на Toyota Motor Corp добавиха 1.9% към стойността си.

В ранната търговия днес обаче фокусът остава върху щатските мита.

Вчера президентът на САЩ, Доналд Тръмп потвърди, че САЩ ще започне да събира мита върху 34 млрд. долара вносни китайски стоки в 12:01 часа вашингтонско време днес (07:01 часа българско време) и предупреди, че впоследствие прилагането на митата може да бъде разширено до стоки за над 500 млрд. долара.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации днес възлиза на 2.8364%, в сравнение с нивото на затваряне от 2.84% от вчера.

Златото, което реагира на увеличние на лихвите, поевтинява с 0.2%. Спот цената на златото възлиза на 254.43 долара за тройунция.

Доларът поскъпва с 0.1% спрямо йената, до 110.72 .

Еврото поевтинява леко до 1.1682 долара, докато доларовият индекс остава без промяна на ниво от 94.474.

Щатският лек суров петрол поевтинява с 0.2%, до 72.80 долара за барел. Петролът от сорта брент губи 0.4%, до 77.08 долара за барел.