Азиатските акции поевтиняват до 9-месечни дъна
Китайските акции тръгнаха сериозно надолу днес, след като турбуленцията обхвана азиатските пазари, вследствие на опасенията на инвеститорите, че търговският спор между САЩ и Китай може да се отрази на ръста на световната икономика.
Имаше спекулации, че Централната банка на Китай се намесва на валутния пазар, за да ограничи загубите и да предотврати разпродажби на юана.
Китайските пазари са изнервени с приближаването на 6 юли - крайният срок, след който САЩ се очаква да наложи мита върху китайски стоки на стойност 34 млрд. долара, на които пък Пекин обеща да отвърне със сходни мита върху щатски продукти.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI падна с 1.4%, до най-ниското си ниво от 29 септември, докато японският Nikkei се понижи с 0.86%, до близо тримесечно дъно.
Китайските акции бяха засегнати най-много, като хонконгският индекс Hang Seng падна с 3.3%, до най-ниското си ниво от 10 месеца, а шанхайският Composite изгуби 1.9%, понижавайки се до 28-месечен минимум.
Китайският юан, който поевтинява от средата на юни, се понижи до 6.7 юана за долар в ранната търговия за първи път от 9 август 2017 г., преди да ограничи загубите си вследствие на спекулациите за намеса на централната банка на пазара.
Юанът за последно се търгуваше на ниво от 6.6998 спрямо долара.
Тръмп информира Световната търговска организация вчера, че “ще правим нещо“, ако САЩ не бъде третирана правилно, само часове, след като ЕС предупреди САЩ, че щатските мита върху вноса на автомобили ще навредят на собствената й автомобилна индустрия и ще предизвикат ответни мерки.
На валутните пазари еврото, което бе подложено на натиск от политическата несигурност в Германия, ограничи загубите си, след като правителството постигна съгласие относно миграцията, а министърът на вътрешните работи Хорст Зеехофер се отказа от заплахата си да напусне поста.
Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.1632 долара, след като изгуби 0.45% вчера.
Доларът за последно бе на ниво от 110.82 йени, изтривайки ръста си, след рязкото поевтиняване на китайските акции.
Инвеститорите също така следят за решението на Централната банка на Австралия за евентуални индикации относно търговските отношения между САЩ и Китай. Централната банка запази основната си лихва на ниво от 1.5%.
Китай е основният износен пазар на Австралия.
Австралийският долар се търгуваше недалеч от 1.5-годишното дъно от 0.7311 щатски долара, достигнато в понеделник.
Ценитре на петрола нарастват днес, след като Либия обяви форсмажорни обстоятелства около част от доставките си.
Петролът от сорта брент поскъпна с 0.83%, до 77.94 долара за барел, докато щатският лек суров петрол добави 0.87%, до 74.58 долара за барел.