Волатилна търговия в Азия преди влизането в сила на щатските мита
Търговията на азиатските борси днес е волатилна, а основните валути се търгуват почти без промяна, предвид състоянието на тревожна несигурност в навечерието на налагането на новите щатски мита върху вноса на китайски стоки.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.1%, колебаейки се между отрицателна и положителна територия. Индексът се понижава с 1.6% от началото на седмицата, през която падна до деветмесечно дъно.
Днес азиатските пазари бяха лишени от обичайните си пътеводители, тъй като щатските борси вчера бяха затворени заради Деня на независимостта.
Фючърсите на щатските индекси бележат лек ръст преди началото на днешната сесия.
Японският Nikkei изгуби 0.15%, южнокорейският KOSPI се понижи с 0.2%, хонконгският Hang Seng затвори с 0.2% надолу, докато китайският Shanghai Composite изгуби 0.1%.
САЩ планира да наложи мита върху китайски внос на стойност 50 млрд. долара, като търговският спор между двете страни продължава.
На 6 юли ще влязат в сила мита върху внос за 34 млрд. долара, а от Пекин обещаха да отвърнат подобаващо.
От министерството на финансите на Китай обаче обявиха вчера, че “абсолютно няма” да изстрелят първия изстрел в евентуална търговска война със САЩ и няма да наложат първи мита.
На валутните пазари еврото се търгува почти без промяна на ниво от 1.1657 долара. Еврото падна до 1.1630 вчера, след като по-слабите данни за инвеститорското доверие надделяха над по-добрите от очакваните данни за бизнес активността.
Китайският юан поевтинява леко, преустановявайки възстановяването си от 11-месечното дъно, до което падна по-рано през седмицата.
Китайската валута губи 0.1%, след като поскъпна с 0.2% спрямо долара в сряда.
Доларът се търгува без изменение спрямо йената на ниво от 110.420, оставайки в тесния рейндж от вчера, преди очаквания по-късно протокол от последната среща на Федералния резерв на САЩ.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижава с 0.15%, до 94.510.
Цените на медта и цинка са близо до едногодишни дъна, след като се понижаваха през последния месец вследствие на опасенията, че търговският спор между Китай и САЩ може да намали търсенето на промишлени метали.
Медта се търгуваше на цена от 6 405.50 долара за тон на борсата в Лондон, след като в предходния ден падна до 6 344 долара, което бе най-ниското ниво от август 2017 г.
Днес цената на цинка е 2 707.50 долара за тон, след като вчера се понижи до 2 687.50 долара, което бе най-ниската й стойност от юни миналата година.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.65%, до 77.74 долара за барел, след като преди това поскъпваха в два поредни дни.