Азиатските акции днес отстъпват от 18-месечния си връх, след като инвеститорите прибраха част от печалбите преди настъпването на празниците и очакват допълнителни данни за състоянието на световната икономика.

Инвеститорите също така следяха случващото се във Вашингтон, където контролираната от демократите Камара на представителите в Конгреса гласува за импийчмънта на президента Доналд Тръмп заради злоупотреба с власт и възпрепятстване на работата на Конгреса.

Пазарните реакции засега обаче са ограничени, тъй като Сенатът, който е контролиран от републиканците, се очаква да не подкрепи отстраняването на Тръмп от поста му.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за кратко докосна най-високото си ниво от юни 2018 г., но след това записа понижение от 0.2%.

Австралийският основен индекс изтри ръста си от по-рано през деня и отчиташе понижение от 0.14% поради поевтиняване на акциите на миннодобивните компании. Китайският индекс на сините чипове CSI300 остана почти без промяна.

Паундът се възстановява от тежките загуби поради опасенията, че Великобритания все още може да напусне ЕС без търговска сделка след преходния период, приключващ през декември 2020 г.

Трейдърите също така очакват срещата на Централната банка на Англия по-късно днес. Там не се очакват промени в паричната политика, но срещата може да засили рисковете от ново поевтиняване на паунда, ако част от директорите преминат в другия лагер и гласуват в полза на понижение на лихвите.

Като цяло пазарните нагласи са в подкрепа на акциите и по-рисковите активи и не толкова на активите убежища като облигациите заради очакванията, че икономическият растеж ще започне да нараства през следващата година.

“Данните като цяло подкрепят очакванията за подобряване на състоянието на икономиката,” казва пред Ройтерс Шейн Оливър от AMP Capital Investors в Сидни.

“Инвеститорите очакват по-голям икономически растеж през следващата година, но голяма част от тези очаквания вече са отразени на пазарите.”

Фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитат минимално понижение от 0.02% днес. Индексът затвори с 0.04% надолу вчера вследствие на поевтиняването на акциите на FedEx Corp, която занижи прогнозата си за печалба през 2020 г.

По-рано през сесията S&P 500 успя да достигне рекордно високо ниво в пети пореден ден.

На валутните пазари паундът се разменяше срещу 1.3089 долара, след като падна с над 3% от 18-месечния връх, достигнат на 13 декември, след като консервативната партия на премиер Борис Джонсън записа убедителна победа на изборите.

Спрямо еврото паундът се разменя при 85.03 пенса, близо до най-ниското си ниво от 4 декември.

Правителството на Джонсън във вторник изключи възможността за удължаване на крайния срок за излизане от ЕС.

Фокусът се измества към срещата на Централната банка на Англия по-късно днес. На предходната среща двама от гласуващите за определяне на паричната политика подкрепиха понижение на лихвите.

Инфлацията във Великобритания остава близо до тригодишно дъно през ноември, показаха изнесени вчера данни, а несигурността около брекзит остава висока, но това е малко вероятно да промени очакванията, че паричната политика ще остане без промяна.

Австралийският долар поскъпна с 0.25%, до 0.6872 щатски долара, след като по-добрите от очакваните данни за пазара на труда ограничиха очакванията за понижение на лихвите.

Йената остава без промяна на ниво от 109.58 спрямо долара, след като на своята среща днес Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика.

Централната банка запази програмата си за количествено улесняване, но излезе с по-песимистична прогноза относно фабричното производство в страната.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.03%, до 60.91 долара за барел в азиатската сесия, след като изнесените от САЩ данни показаха спад в запасите на страната.

Цените на суровината обаче се очаква да бъдат подкрепени поради производствените ограничения на ОПЕК и нейните съюзници, сред които е и Русия.