Цените на петрола паднаха днес, повлечени надолу от икономическото забавяне, въпреки че ограничаването на производство, оглавено от ОПЕК и санкциите на САЩ срещу Венецуела осигуриха известна подкрепа на суровината.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 44 цента, или 0.8%, до 52.20 долара за барел. В предходната сесия щатският лек суров петрол се обезцени с около 2.5%.

Фючърсите на петрола от сорта брент губят 44 цента, или 0.7%, до 61.19 долара за барел, след като цената им падна с 1.7% в предходната сесия.

Над международните финансови пазари, в това число и над пазара на петрола, натежаха опасенията, че търговският спор между САЩ и Китай ще остане неразрешен, което пък навреди на перспективите пред световната икономика.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви вчера, че не планира да се срещне с китайския си колега Си Дзинпин преди крайния срок за сключване на сделка между двете страни, който е 1 март.

Ако няма сделка между двете най-големи икономики в света, Тръмп заплаши да увеличи митата върху китайския внос. Нов кръг за преговори е насрочен за следващата седмица в Пекин.

Трейдъри смятат, че цените на петрола няма да паднат много повече заради ограниченията в производството от страна на държавите от ОПЕК.

Като част от тези ограничения Саудитска Арабия е намалила производството си през януари с около 400 000 барела на ден, до 10.24 млн. барела, според източници от ОПЕК.

Така производството на Саудитска Арабия вече е с близо 1.7 млн. барела под това на САЩ, която произвежда около 11.9 барела на ден в края на 2018 г. и в началото на 2019 г., или с над 2 млн. барела на ден, в сравнение с година по-рано.

Друг риск за предлагането идва от Венецуела след налагането на санкциите на САЩ срещу страната в края на януари. Анализатори очакват това да намали износа й с между 300 000 и 500 000 барела на ден.

Засега обаче ефектът на санкциите над международните пазари е ограничен.

Доларовият индекс се движи близо до двумесечен връх, след като търсенето на активи убежища нарасна вследствие на несигурността около преговорите между САЩ и Китай и на опасенията около забавящия се световен икономически растеж.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, нараства с 0.1%, до 96.59, точно под двуседмичния си връх.

Индексът бележи повишение в шест поредни сесии. Това се дължи основно на по-слабото евро, което има около 58% тежест в него.

Австралийският долар поевтинява с 0.3%, до 0.7076 щатски долара в азиатската сесия днес, след като Централната банка на Австралия занижи прогнозите си за икономическия растеж на страната.

Австралиецът губи 2.4% от стойността си от началото на седмицата, след като преди няколко дни централната банка даде индикации за промяна в курса й за затягане на паричната политика.

Еврото отчита леко понижение - до 1.1338 долара, и върви към пети пореден спад. Еврото поевтинява заради по-слабите от очакваните данни за ръста на икономиката в еврозоната и очакванията относно паричната политика на Европейската централна банка.

Йената запазва позициите си при 109.74 нивото от спрямо долара. Анализатори смятат, че японското търсене на чуждестранни облигации подкрепя двойката долар/йена. Доларът поскъпна с около 0.8% спрямо йената през последната седмица.

Британският паунд записа леко понижение до 1.2950 долара. Трейдъри очакват търговията при паунда да остане волатилна в краткосрочен план заради несигурността около брекзит.