Акциите поскъпват днес, след като записаха най-слабото си тримесечие от година, докато по-високата доходност по щатските държавни облигации подкрепи долара, след като инвеститорите преглеждаха подробностите от инвестиционния план на президента на САЩ Джо Байдън на стойност 2 трлн. долара и се надяваха на по-добри данни за заетостта в края на седмицата.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.6%, след лекия спад от вчера. Японският Nikkei добави 1.3% след като проучване показа, че нагласите на големите производители са се върнали на нивата отпреди пандемията.

Щатските 10-годишни облигации, които през миналото тримесечие бяха подложени на най-големите разпродажби от десетилетие, остават под натиск, а доходността се повиши до 1.753%, докато доларът беше близо до едногодишен връх спрямо йената при 110.685.

След пакета от стимули на стойност 1.9 трлн. долара, вчера президентът на САЩ Джо Байдън представи мащабен план за възстановяването на най-голямата икономика в света, който включва разходи за пътища, железопътни линии, широколентов интернет, чиста енергия и производството на полупроводници, информира Ройтерс.

Не е ясно дали планът може да мине през Конгреса, тъй като беше приет хладно от републиканците, но неговите мащаби помогнаха за привличането отново на инвеститорите към технологичните акции вчера, а индексът Nasdaq нарасна с 1.5%.

Планът на Байдън включва 174 млрд. долара инвестиции в електромобили, а Tesla оглави ръста с 5% скок в цената на акциите. Ръстът при Apple и Microsoft беше от 1.9% и 1.7%, респективно.

Над 50 родни фонда с доходност от над 10% за година„Отличниците“ са четири, като те са донесли на своите вложители доходност от над 40 на сто за последната година

Щатските индекси приключиха тримесечието с ръст - S&P 500 се повиши с 5.8%, а Dow Jones добави 7.8% за предходните три месеца. Световният индекс обаче записа повишение от 4.1%, което беше най-слабото от започването на възстановяването след срива от миналия март.

Това беше придружено с нарастващите опасения относно проблемите с имунизацията и новата вълна от случаи на COVID-19, най-вече в Европа, където вчера Франция разпореди трети национален локдаун.

Еврото беше наказано заради пандемията на континента и се търгуваше на ниво от 1.1729 спрямо долара, докато инвеститорите изчакваха данните за пазара на труда в петък, за да оценят разминаванията във възстановяването от двете страни на Атлантическия океан.

Има и други признаци за крехкостта на нагласите и нарастващия риск. Неуспешният дебют на компанията за доставка на Deliveroo, чийто акции поевтиняха с близо една трета при началото на търговията си в Лондон, е далече от еуфорията, която оскъпи акциите на щатските Airbnb и DoorDash при борсовите им дебюти през миналата година.

Най-бързият темп на растеж на цените на имотите в Австралия от повече от три десетилетия през миналия месец очерта някои от страничните ефекти от супер облекчената парична политика, което вероятно ще постави под натиск централните банки да ограничат подкрепата по-скоро, отколкото са планирали.

Чувствителните на апетита към риск валути реагираха предпазливо, като австралийският и новозеландският долари поевтиняха с по около 0.2% днес. Цените на суровия петрол ближат рани след вчерашните понижение, като фючърсите на брента поскъпнаха с около 0.5%, до 63.03 долара за барел, а цената на щатския лек русов петрол (WTI) се повиши с 0.6%, до 59.52 долара за барел.

Цената на златото остана почти без промяна, след като вчера премина границата от 1 700 долара за тройунция. Въпреки това обаче златото записа най-лошото си тримесечие от края на 2016 г. което се дължи на повишението на доходността по щатския дълг.