Азиатските акции се доближават до върха си от юли, вследствие на признаците, че САЩ и Китай са все по-близо до примирие в търговската си война и на оптимизма, че щатската икономика е на път да запише солиден ръст.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, след като достигна четиримесечен връх в предходния ден.

Основните китайски индекси останаха почти без промяна, докато японският Nikkei нарасна с 1.34%, до едногодишен връх, след почивния ден за пазарите в страната вчера.

На Уолстрийт S&P 500 се повиши с 0.37%, до рекордно високото ниво от 3 078.27 пункта, докато Dow Jones и Nasdaq също записаха рекорди.

В Европа акциите също поскъпват, като много от тях достигнаха най-високите си нива от януари 2018 г. Индексът STOXX 600 скочи до най-високото си ниво от юли 2015 г.

Фючърсите на S&P500 поскъпват с 0.2% в азиатската сесия, след като Financial Times информира днес, че САЩ обмисля да отмени повишените мита върху китайски внос на стойност 112 млрд. долара, които бяха въведени на 1 септември.

Публикацията излезе, след като Пекин и Вашингтон говориха за прогреса в преговорите в петък, а министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос заяви, че „много скоро“ се очакват лицензи за щатските компании за продажбата на компоненти на китайската Huawei Technologies Co.

“Икономическата несигурност намалява. Това означава, че тези, които са отлагали свои дейности, както в реалната икономика, така и на финансовите пазари, се активизират,” казва пред Ройтерс Масару Ишинаши от Sumitomo Mitsui Bank.

Китайският президент Си Дзипин заяви днес, че световната икономика трябва да свали търговските бариери.

Публикуваните в петък данни показаха силен ръст за щатската заетост, въпреки проблемите със стачката в General Motors, което предостави известна увереност, че потребителите ще продължат да подкрепят забавящата се икономика.

“Данните предполагат, че в САЩ има почти пълна заетост. По-важното е, че тези данни идват след три понижения на лихвите от страна на Федералния резерв,” казва Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

“Когато Фед е облекчавал паричната политика в миналото (след Мексиканската криза през 1994 г. и Азиатско/Руската криза през 1997-98) последва скок в цените на акциите. Нищо чудно, че парите отново потичат към рисковите активи,” допълва той.

Облигациите губят част от привлекателността си, а доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна отново до 1.799%, след като през миналата седмица достигна дъно от 1.670%.

На валутните пазари доларът поскъпна до 108.60 йени, продължавайки възстановяването си от нивото от 107.89, докоснато в петък.

Оптимизмът около търговските преговори задържа китайския юан близо до най-високите му нива от средата на август, като един долар се разменяше срещу 7.0259 юана.

Валутата запази ръста си, дори и след като централната банка на страната понижи лихвата по средносрочните си заеми с 5 базисни пункта за първи път от началото на 2016 г.

Еврото се разменяше срещу 1.1125 долара, отдалечавайки се от достигнатия миналата седмица връх от 1.1175.

Австралийският долар се търгуваше срещу 0.68805 щатски долара, като се задържа близо до едноседмично дъно, след като слабите данни за търговията на дребно в страната, публикувани вчера, дадоха индикации, че икономиката все още изпитва затруднения, въпреки трите понижения на лихвите.

Цените на петрола се понижават в азиатската сесия, но остават недалеч от най-високите си нива от края на септември, подкрепени от перспективите за търсенето.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 0.21%, до 56.42 долара за барел, след като в понеделник цената им нарасна до шестседмичен връх от 57.43 долара.